AKÇATEKİR-BÜRÜCEK

AKÇATEKİR-BÜRÜCEK    

Tekir Adana’ya 100 km uzaklıkta  E5 karayolunun sag ve sol tarafına kurulmus 4000’den fazla nufusu olan yayladır.yazın dolup taşan ve kiraz,elma,erik gibi meyvelerin yetiştigi bahçeler ve yesil bir örtü gibi her yanı saran orman eşsiz bir manzara ortaya çıkarmaktatır. Ayrıca yaz aylarında 200 binin üzerinde ziyaretçi alan bir yayladır.

İki büyük dagın arasında bulunan Tekir’in yazın bile çok serin bir havası vardır.

 Bürücek ise Tekir’in kuzey dogusunda yer alan ufak bir yerlesim yeridir.Genelde villa ve eski paşa evleri bulunur.Bürücek’in içinde 100-150 yıllık evler  bulunur (bizzat gözlerimle gördüm.).

bürücek’in uzaktan görünümu

bürücek’in uzaktan görünümu

Bürücek’te gezerken bir yanda sessiz ve huzurlu hava bir yandanda eski ve yeni evlerin görünümleri uzun çam agaçları doğayla iç içe bir hayat vardır.

bürücek resimleri

bürücek resimleri

TEKİR’İN TARİHİ

Yöre halkının deyimiyle 200 yıllık geçmisi olan Tekir bircok devletin egemenligine girmiştir.1071 malazgirt zaferinden sonra türk akınları bu bölgeye kadar gelmiştir.Daha sonra Memlük Devleti’nin ve 1570!li yıllarda Osmanlı’nın eline geçmiştir.1.Dünya savaşı’ndan  sonra Fransız işgaline ugramış ve yöre halkı bu bölgede Fransız birliklerine karsı mücadele etmişlerdir.

TEKİR KALESİ 

1840’larda Mısırlı İbrahim Paşa tarafından Osmanlıyı işgal ettigi sırada yaptırılmıstır.Kaleye ek olarak  Ak Tabya ve Kızıl Tabya adları verilen iki tabyada yaptırılmıstır.Ak Tabya bürücek’in içine Kızıl Tabya ise Eski Tekir yoluna yerleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git