Akçatekir Yaylası

Pozantı ilçesine 7 kilometre uzaklıkta, Adana-Ankara karayolunun 107. kilometresinde, bulunan Akçatekir yaylasına günün her saati yaz kış şehirler arası otobüs ve minibüs bulmak mümkündür. Pozantı ilçesinde bulunan tekit , bürücek ve eski konacık yaylaları pozantının birer mahallesi gibidir. Etrafında çam ve ardıç ağaçları bulunan yaylada mimari ilede gözkamaştırıcı bir yapıya sahiptir. Genelde ahşap yapıların yanı sıra farklı yapılarıda görmek mümkündür. Osmanlı tabyaları yaylanın güneyinde ve kuzeyinde 2 kilometre mesafede bulunur. Bu tabyalar orman işletme müdürlüğü tarıfından koruma altına alınmıştır. Ayrıca yaylada yaban keçi üretme tesileri vardır. Akçatekir yaylasında konaklamak istiyorsanız kamp yapmanız gerekecek. Eğer kamp yapacak malzemeniz yoksa yaylaya 7 kilometre mesafede bulnunan Pozatı ilçesine uğrayabilirsiniz.

Adananın poazntı ilçesine bağlı akçatekir yaylasına tren yoluyla ulaşabilirsiniz

Ayrıca gün içinde adanadan kalkan minbüslerlede Pozantının Akçatekir yaylasına gidebilisniz.

Dağların arasına kurulmu yaylada yazın serinlemek için giden insanlar ,orada daimi evleri olan kişler haline gelmeye başlamıştır.

Kış aylarında yaylalar daha çok soğuk olacağı için pek rağbet görmesede kartpostallarda görebilceğeniz güzelliğe sahip olan akçatekir yaylasına hayran kalacaksınız

Küçük bir şehir gibi istediğiz şeyleri kolayca bulabiceğiniz bakkalınız, manavınız vb. bulunmaktadır

Dağlardan Akçatekir görüntüsü gözleri kamaştırıyor

Turistler için kamp yapma olanağıda olan Akçatekir yaylasına Adanaya gelipte uğramadan giderseniz yazık olur

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git