Antalya Altınbeşik Mağarası

Antalya’nın ve Türkiye’nin en güzel çam ormanları ile manzara oluşturmuş olan Altınbeşik Mağarasıdır,Akseki ilçesine bağlı olan Ürünlü köyünün doğusunda derin ve sarp kayalıkları ile Manavgat Vadisi Batı yamaçında bulunmaktadır.Uzunluğu toplam 2500 metre olan mağaranın en yüksek bölümü ise 101 metredir.Yatay ve kısmen aktif bir mağara olan alt ve orta seviyesi zaman zaman aktif   olması sebebi ile sıcak aylarda büyük göletler oluşmaktadır.Mağaranın içerisi fazla rubetli olduğu için içerğinin sıcaklığı 16 ila 18 derecede değişiyor.Toros Dağlarının yeraltındaki tarihi güzellikleri ile vede gölleri ile Altınbeşik Mağarasındaki yeraltı su sistemi,kuş uçusu yüz kilo metr’eden fazla uzunluğu dünyadaki en büyük karst sistemlerinden biri olmuştur.Mağara içinde kaynayan su yeraltından Beyşehir Gölü ile birleştiği bilinmektedir.Mağarada ayrıca büyük boyutlarda sarkıtlar ve dikitler bulunmaktadır,gizemli olduğu kadada güzel oaln Altınbeşik mağarsını görmeniz için bilmeniz gereken baylar bayanlar köyden mağaraya bir sattlik bir yürüyüş yapmanız lazım tabiki bu güzellikleri görmek için o yürüyüşe değer.

Altınbeşik Mağarası adını yukarı bölümde bulunan Altınbeşik Tepesinden aldığı  bilinmektedir.Toros dağlarında buluan ve oldukça karışık yapıya sahip olan mağaradır.

doğal ceennet altınbeşik mağarası

Mağaranın içinde ikiyüz metrelik biir yeraltı gölü bulunmaktadır,gölün sonunda

çok ilginç altınbeşik mağarası

1966- 1967 yılları arasında fransız ve ingiliz mağaracıları Altınbeşşik mağarasına ilk denemler sonucu mağarayı insanlara tanıtmışlardır.

çok hoş altınbeşik mağarası

Doğal güzelliklerin yanında Aştınbeşik Mağarasında kayıkla bir geziye nedersiniz tabik herkes evet  diyecektir bu teklife kemse hayır diyemez.

antalya’da alltınbeşik mağarasını gez gör

Altınbeşik Mağarsında 1985 yılında on kişilik bir japon araştırma ekibi gelerek birinci gölün sonunda 44 metrelik duvar önünden membe şeklindeki suya dalış yaptıklarını ve birçok gölden geçerek 3500 metre gittiklerini söylemişlerdir.

altınbeşik mağara gezisi

Tarhi coğrafi yapısı ile her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist ağırlayan Altınbeşik Mağaralarını sizler görün istedim.

altınbeşik mağarasını kayıkla gezgör

Altınbeşik Mağara çevresindeki çamları ormanıı ile bir doğa güzelliği oluşturmuş durumdadır.

altınbeşik mağarası orjinal

Sarkıtları,taşları vede en önamlisi olan gölleri ile Altınbeşik Mağaraları doğanın mucizesidir bizlere.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git