Antalya Atatük Evi Ve Müzesi

Sevgili okuyucular bugün sizlere Ulu önder Atatürk’ümüzün 6 Mart 1930 Antalya şehrine geldiği ve ozaman kaldığı evden söz edeceğim,İzmr’in havası çok soğuk olurdu oysa Antalya iklimi ılık gidiyordu bunu düşünen Atamız biraz dinlenmek için 4 mart günü yola çıktı.5 mart’ta Aydın ardından Isparta Burdur derken 6 mart saat 16.00 Antalya şehrine geldi,Tabiki şehir halkı Atamız’ın geleceğini duyduğu zaman onun kalması için bir köşk yaptılar ve Atamız bu köşkte kaldı.

Antalya’lar için bu evin önemi çok büyük olduğu için Cumhuriyetin ilanından sonra bu evi Müze haline getirdiler,Dikdörtgen planlı,ii katlı,iki cepheli,üzeri kiremit kırma çatılı taş,duvarları tuğla olan bina 1986 yılından bu yana Antalya Atatürk Evi Ve Müzesi olarak yerli ve yabancı turtler için hizmek vermektedir.

Müzede nelermi var sizlere kısaca söz edeyim,girişteki holde yemek odası,üst katta yatak odası, ikiş çalışma odası,Atatürk’ün şahsi eşyalarının sergilendiği müze odası,Müzede alt katta Atatürk’ün Antalya’ya gelişi ile ilgili resimler gazeteler ve çeşitli yazılar bulunmaktadır ve en son olarak Cumhuriyetin kuruluşundan bu güne kadar basılan paralar sergilenmektedir.6 martta heryıl Atamız’ın anısına çeşitli törenler ile biz kez daha anan Antalya halkı ona sevgilerini antalmak için yaptıkları Müzeyi sizinde görmenizi ister,eğer yolunuz Antalya’ya düşerse tarih dolu bu Müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Tarihi güzellikleri ile bizlere ışık tutan Atatük Antalya Müze evinde Ata’mızın masa başında çalışırken yapılmış modeli.

 

Anyaya’lıların Atamıza hediye ettiği Tarihi iki katlı köşkün dışarıdan görünen muhteşem manzarası

Atamız’dan kalanTarihi eşyaların sergilendiği resimler,madalyalaarın bulunduğu ATATÜRK Müzesi Anyalya’da görmeye değer bence.

Atatürk resimleri ilke donatılmış eski tarihi yazıların bulunduğu Atatürk evi ve müzesinden bölümler,bizlere örnek olmuş tarihten.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 Mart 1930 yılında Antalya’ya geldiği ve bir hafta kaldığı tarihi yatak odasının resmi.

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan tarihi güzellikleri bizlere yansıtan Atamız’ın dinlendiği evdeki salon tarihin tanılarından sadece biri.

Tarihimize ışık tutan Atamız’ın eşyalarının sergilendiği serdi odası ve evinden kareler sizler için sadece

Eski Cumhuriyet döneminde yapılmış gazete küpürlerinin sergilendiği ve Atamız’ın yaptığı işleri antatan yazıların oldğuğu bölüm.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git