Antalya Dim Mağarası

Türkiye’nin Akdeniz kıyısında bulunan Truzim cenneti olan Antalya’ya 145 km.Alanya’ya ise uzaklığı 11 km’dir.Dim Mağarası Deniz seviyesinden 232 metre yüksekliğinde olup 1691 mere yüksekliğinde bulunan Cebel Reis Dağı’nın batı yakasında bulunmaktadır.Dim Mağarasına Kestel beldesinden,Dim çayı vadisinden veya Tosmur Beldesinden asfatl yolu ile ulaşabilirsiniz.

Dim Mağarası eski yıllardan beri bilinmekteydi,insanlar tarafından daha çok barınak olarak kullanımaktaydı.Mağara truzme açılması ise bilimçiler tarafından ölçüm yapılarak ortaya çıkarılması 1986 yılında oldu,1996 yılında ise Mağdur A.Ş. Dim mağarasını turizme kazandırmak için devletten kiralayıp restorasyon yaptırdıktan sonra EYLÜL 1998 yılında  açmıştır.Türkiye’de özel bir şirket tarafından ilk turizme açılmış bir mağaradır.

Dim Mağarası doğal güzellikleri ile oldukça karstik bir mağaradır,Karbonik asit  (h2c03 ) ce zengin yağmur ve kar sularının kireçtaşı kayalarını eritmesi sonuncu oluştuğu bilinmektedir.Dim Mağarasının uzunluğu yatay 360 metre olup yüksekliği ve genişliği ise 10-15 metredir.Mağara içinde görüntüsü ile insanları etkileyecek çok çeşitli zengin damlataş oluşumları ile kaplıdır.Mağarının en sonunda tarhi güzelliği ile 17 metre girişten aşağıda 200 m su yüzeyi bulunan küçük bir göl bulunmaktadır.Doğal güzellikler cenneti olan Antalya’da olan Dim Mağrasını görmenizi tavsiye ederim yoktur böyle bir güzellik.

Doğal güzellikleri olan Antalya’ya gelip ziyaret etmeden kesinlikle geri dönmeyin pişman olursunuz.

kelteş beldesinde dim mağarası

Anyalya’da buluanan Dim mağarası bilinen en büyük mağaralar sırasında ikinci sırada bunu biliyormuydunuz.

dim mağarası orjinal

Duuvarlardaki sarkıt,sütunlar,damlataş ile doğal güzelliklerin en farklısı Dim Mağarası

damlataş dim mağarası

Dim mağarasının yukarıdan aşağı iniş bölümleri ışıklandırma sistemi ile dahada farklı görünüyor.

astım hastalarına iyi gelir dim mağarası

Genelde hastalar şifa bulmak amacı ile Dim mağaralarına daha çok gelir,Dim Mağarasının astım hastalarına iyi geldiği biliniyor.

akdeniz kıyılarında dim mağarası

Dim mağarasını gezdiniz yoruldunuz tabiki dinlenmeniz lazım bunun için mağarannın yanı başında bulunan 150 kişiye hizmet verebilen dim Cafeyi tercih edebilirsiniz.

dim mağara gölü

Dim Mağarsının en güzel doğal güzelliklerinden biri olan Dim mağarası gölü.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git