Antalya Hierapolis Antik Kenti

Hiearapolis antik kentinin kuruluşu çok eskiye dayanmaktadır.Denizli’ye 24 km uzaklıktaki bir tepede yer almaktadır.Tepenin Güney eteğinde Pamukkale traverterleri bulunmaktadır.Bergama kralı ıı.Eumenes tarafından M.Ö. 1 90 yılında kurulan şehre,efsanevi kahraman Telefos’un güzeller güzeli olan karısı Hiera’nın adına itafeten Hierapolis adını vermiştir.Hierapolis kutsal şehir anlamına gelmektedir.

Tarihi özellik taşıyan şehir M.Ö. 1 33 te Bergama kralı 3. Attalos’un vasiyeti üzerine Hierapolis,Bergama ile birlikte Roma’lılara geçmiştir.M.S. 1 7 de Roma İmparotoru tibeuris zamanında şiddetli bir depremle yıkılmıştır.Yenide inşe edilen şehir tamamen roma karekterine bürünmüş olarak M.S. II-III Asırlarında Roma İmparatoru Septimus Severisve Karakalla devirlerinde büyük bir refeha kavuşarak altın devirlerini yaşamış Roma İmparatorluğunun ileri gelenlerinin sayfiye şehirinden biri olmuştur.

Antik tiyatrosu ile görmeye değer eserlerin başında  ilk gelen Hierapolis ilk sırada yer almaktadır.Sütunların arası heykellerde süslenmiş ,sahne arkasındaki, duvarlar ile mermer kabartmalı olup,burada yapılan kazılarda oldukça bol miktarda heykeller bulunmuştur.Yukarıdan bakıldığında ise büyüleyici atmosferi ile herkesi doğal güzelliği ile dünya harikası olan Pamukkale’yi görmek mümkün  doğal güzellikleri görmek için sadece Antalya HHierapolis Antik Kentinde görebilirsiniz.

Büyük taştan sütunları ile Romalıların tarihini anlatan en güzel eserleri ile Hierapolis antik kenti

Denizin güneşin en güzel eserlerinden olan Hierapolis antik kent görülmeye değer eserlerin en başında geleni bence.

Antik tiyatrosu ile herkesi büyüleyici özelliğe sahip olan Hierapolis antik kent sizleri doğal güzelliği baş başa bırakıyorum.

Hierapolis Antik Kentinin tarhi taş olan kapılarından sadece bir tanesini sizler için resimledik.

Bucak bucak Tarih kokan güzelliği ile sizleri Antalya Hierapolis antik kentine bekliyoruz,gelin doğal güzelliği sizlerde yaşayın.

Yüksek sütunları üzerleri oymalı taş Hierapolis tarihi esreleri Antik Kentini gezdinizmi.

Hierapolis Antik Kenteki havuz görmeyenler için,içi tarhi eserlerle dolu doğa harikası kent.

Romalılarda günümüze kadar korunmayı başaran Hierapolis’teki antik kentteki Hamamlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git