Antalya ( Olympos ) antik Kenti

Turist cenneti Antalya’nın en güzel mekanlarından olan yeşili tabiat güzelliğiyle Olympos Antik Likya kültürünün en mühim kentlerinden biri olmuştur. Şehrin temelleri Helenistik döneminde,M.Ö. 300  civarında inşa edilmiş.Büyük İskender’in fetihlerine ilk başladığı yıllarda kış ayları,Olympos’a komşu bir liman şehri olan Phaselis’te geçirdiği bilinmektedir.Olympos eski yunancada ULU Dağ anlamına geldiğinee inanılmaktadır,Dünya üzerinde bu adı yirmiden fazla dağ ve tepeler taşımaktadır.

Yukarıda sözünü ettiğimiz söz konusu bu tepelerin günümüzde en meşhuru, Yunanistan’ın kuzey doğusunda yer alan eski Yunan tanrılarının evi olarak kabul edilen, Thessalian tepesidir.Olympos Antik şehri adını, eskiden Olimpos Dağı olarak bilinen Tahtalı dağından alır. Tahtalı Dağı şehrin 10 km kuzeyinde bulunmaktadır ve eteklerinde bugün Yanartaş adıyla bilinen, hiç sönmeyen ateş yerleri bulunmaktadır.

Tüm sportif etkinliklere olanak veren muhteşem doğası ve pansiyon olarak kullanılan Dünyaca ünlü ağaç evleri bilinmekte.Akçay deresinin aktığı bir vadi içinde kurulu su kanalları,surları,lahit mezarları gibi kente ait daha birçok kalıntı eserleri  bulunmaktadır.

Sizleri bu doğal cennet ile başbaşa bırakıyorum.

İşte tarihi güzellikleri ile geçmişten günümüze kadar gelmeyi başaran Olympos antik hamamı sizlere

Yanartaş adıyla bilinen tahtalı dağını eteklerinde bulunan e deniz seviyesinden   250 metre yükseklikte bulunmaktadır.günümüzde kayalıklar üzerinde 20 kadar alev bacası bulumaktadır.

Antalya’nın en önemli Tarihi ve Tristlik yerlerinden biri olan( Olympos’u ) görmenizi tavsiye ederim.

Doğası yeşil havası ile tatilinizi geçirmeniz için sizleri Olympos Antik Kentine Davet ediyoruz emin olun pişman olmazsınız.

Tarihten bizlere kalan en büyük miraslardan biri oaln Olympos antik kentini sizler için araştırdım.

Tarihi Olympos pansiyonlarındaki huzuru mutluğun değeri emin olun hiçbir şeyle ödenmez bana inanın.

Tarihi kalıntılarda ortaya çıkarılan üzeri oymalı  taş tarihi eserlerin en güzel olanlarından.

Olympos Antik kenti Antalyanın 80 km güneyinde ve Antik Likya bölgesi içindedir,Doğudan Akdenize açılan Olympos Antik Kenti ortasından geçen Akçay Çayı ile ikiye bölünür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git