Antalya ( Perge ) Antik Kenti

Antalya’nın tarihi eserlerinden Perge Antik kentİ Antalya’nın 18 km doğusunda,Aksu Bucağıu’nın sınırlarıu içerisinde bulunan antik kentlerimizden birisidi.Kilikya Pisidya ticaret yolunu üstünde bulunduğu için önemli bir Pamphylia  şehridir.şehrin kuruluşu diğer Pamphylia aynı zamana rastlar ( M.Ö. 7 yüzyıl ) Ana Tanrıça Perge Artemisi olan Perge Hristiyanlar için önemli bir kent idi tabiki.M.S. Aziz Paulos ve Barnabas Perge’ye gelmiştir.Bizlere Magna Plancia gibi zenginler Perge’ye çok önemli anıtlar kazanmışlardır.

Kentin hemen girişinde bizleeri stadyum  bölümü karşılıyor,Stadyumm hale yani yapılmış gibi çok şaşırtıcı bir şekilde ayakta durmayı başarıyor.Perge Antik kentinin iç kısımlarına doğru girdiğinizde,Tiyatro: Cavea, orkestra ve scene olmak üzere üç ana bölümden oluşur. 12,000 seyirci kapasitelidir. Alt tarafta 19 üstte 23 oturma sırası vardır.
Stadion: 34 x 34 m. boyutlarındadır. Tonozlar üzerinde onüç oturma sırası vardır. Doğu ve satı tarafa otuzar, kuzeyde ise on tonoz bulunmaktadır. Her üç tonozdan biri Stadion’a giriş, diğer ikisi ise dükkan olarak kullanılmaktadır
Agora: Şehrin ticari ve politik merkezidir. Ortadaki avlunun etrafında dükkanlar bulunmaktadır.

Perge antik kentine girgiğiniz an öyle bir hava veriyorki insana sanki birkaç sene önce yıkılmış gigi duruyor.Şehrin havası herkesi büyülemeye yetiyor,yolunuz Antalya’ya düşerse mutlaka Antik kent olan Pergei görmeden geçmeyin derim.

İlk kazıları 1946 yılında İstanbul teknik Üniversitesi tarafından başlatılan Perge’de önemli tarihi eserler bulunmuştur.

Tarihi Antik Kenti olan ve Antalya’da bulunan Perge’deki tarihi esaerlerin yukarıdan çekilmmiş görüntüsü sizlere

Perge Antik kentinin özelliği denizden uzak olamsı sebebi ile korsanlar tarafından baskı ve saldırılara fazla maruz kalmadan gelişme gösteren yerlerden biri olması.

Antalya’ya geldiniz  Perge antik kentine gelipte tabiki Sütunlu caddeden geçmeden olmaz değilmi.

Perge Antik kenti kapıları,sütunla caddesi,mezarlığı,dükkanları,bazilikası ve akropulu ile bana inanın görülmeye değer yerlerin en başında gelmektedir.

Doğası tarihi güzellikleri ile Perge Antik kentini mutlaka bir kere görmenizi tavsiye ederem,bekli ozaman tarihimizi daha iyi anlayabiliriz.

Tarihi kalıntılar,sütunlar,odalar, dükkanlar vede stadyumu ile bence gömeye değer Antik Kentimiz Perge.

Yüzyıllar geçmesine rağman ayakta kalmayı başaran taş tarihi Perge caddesiniz başlangıç yerinden bir kare resim.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git