Antalya Side ( Apollan Tapınağı )

Side anlamı Anadolu’da nar almamına gelmektedir, Bu almamı taşıyan Antalya’nın Manavgat ilçesi ve Side beldesinde buluanan Apollon Tapınağına aittir.Yıllar önce Side kentinin baş tantıları olan Apollan ve Atinşa edilir.hena, adına Roma Barışı olarak adlandırılan dömende iki muhteşem tapınak inşa edilir,Işık , güzellik ve sanat tanrısı olarak kutsanan Apollon adına inşa edilen tapınak 17×30 Boyutlu dikdörtgen bir plana sahiptir.Üzerinde 8,90 metre yüksekliğinde, 6×11 dizisinde  Korint başlıklı sütunlar bulunmaktadır. M.S. 3 yüzyıldan itibaren bir Hıristiyen Kentine dönüşmeye başlatyınca ,Apollan Tapınağı da büyük bir bazilikanın artimu  içerisinde kalır ve tapınağın bir bölümüde bazilika yapımında kullanılmak üzere sökülür.Daha sonraları günümüz çağında Tapınağın büyük sütunlarından birkaçı restora edilerek yerlerine yenisden konmuştur.Tarihi güzellikleri ile asırlık Side Apollon Tapınağı.

Antalya Manavgat ilçesinde bulunan tarihi güzellikleri ile Apollon Tapınağı taş sütunları

tarihi side apollan

Mısır kaliçesi  Kleoptra ile Romalı komutan Antonuis’un buluşup havuzda yıkandığı yer olarak bilinen Side eski pamphylia’nın doğal limanıydı,Kentteki kalıntılar arasında Apollon Tapınağı’nın özel bir yeri vardır.

tarihi güzellik burada

Tarihi güzellikleri ile ayakta kalmayı başaran Side Apolon Tapınağı’ından kareler

side tarihi tiyatro

Ayakta kalmayı başaran eserlerden en önemlisi olan tarihi Side Apollon tapınağında olan tiyatro

side apollon tapınağı

Side bölgesinin simgesi olan 5 sutunun tamiratı 1977-1991 yılları arasında İstanbul Teknik Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi prof. dr.Zeynep Ahunbay ve müfit yorulmaz tarafından yapılmıştır.

side apollan tapınağı

Side baş tantıları Apollon ve Athena için yaptırılan tarihi eserlerin en son örneği sizlere

side apollan tapınaığında gün batımı

Side Apollan Tapınağında 5 ayaklı minerenin karşısında gün batımı mükemmel görünüyor bence ya sizce bunu sadece resimlerle görmeyin gidin o anı canlı canlı yaşayın.

roma tarihinin son örneği

Türkiye’nin en ünlü tatil beldelerinde olan tarihi dokusunun yanıda doğası güneşi ve güzelliği ile sizleri hayran bırakacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git