Antalya ( Side müzesi )

Tarihi Müzelerimizden biri olan Manavgat İlçesi’ne bağlı olan Side beldesi’ndedir,Antalya’nın Manavgat’a 8 km’ik mesafelik uzaklıktadır.Eski Roma tarihine aitagoranın yanı başında bulunan M.S. 5-6 yüzyıldan kalma tarihi kent agora hamamı olarak bilinen 1960 ve 1961 yıllarında tekrar onarılarak Tarihi ve turistik bir Müze haline getirmeyi başardılar.

Side Müzesi’inde sergilenen eserlerin büyük  bir çoğu Prof. Dr. Arif  Müfih Mansel tarafından yapılan çalışmalar sonucu 1947-1967 yılları arasında yapılan kazılarda Side Antik şehrinde çıkarılan eserler burada sergilenmektedirler.Mesela günümüze kadar gelmeyi başaran eserlerden bazıları Roma tarihinde yapılmış yazıtlar,orjinallerin kopyası olan heykeller,kabartmalar,Hellenistik,portreler,lahitler,sunaklar,mezar stilleri ve sütun başlıkları çoğunlukta bulunmaktadır.Side Müzesi eskiden hamam binası olarak kullanılan Side antik kentinde sergilenmektedir.Müzede toplam

En göz alıcı ise müzenin kapalı kısmına girişi sağlayan büyük kapıdır,büyük kapıdan içeriye ilk girilen yer daire üzeri kubbeli duvarları fenerli dört yıkanma dişi bulunan terleme yeri olarak bilienen ( Laconicum ) olarak denen  müzenin iç kısmıdır.Bu yerde kapı geçitleri içinde yarım yuvarlak şekillerde dört nişte heykel bulunmaktadır.Bunlarda biri olan M.S.ıı. yüzyıla ait olan kadın heykeli ayakları ve başının olmayışı ile dikkat çekmektedir,diğer üçünden biri erkek ikisi kadın heykelidir.Toplam Müzede Arkeolojik eser 3159 Sikke olarak 9584 tarihi eser bulunmaktadır.

Antalya Side Müzesinde sergilenen  Roma tarihinden kalma kabartmakı insan sütunlardan mimarı güzelliği olan bir parça.

Hamam binasında ergilelen eserlerden Bayan Heykellerin sergilendiği sütunlar

Müzede sergilenen eserlerin en çoğu 1947 1967 yıllarında Side antik kentinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan en öenmli eserlerde biri kabarmalı sütunlar.

Roma tarihine ait eserleri sergilendiği Side Müzesi giriş kapısı Tarihiz güzelliğin simgesi.

Bizans ve Roma yıllarından kalan birebir orjinal yada kopyaları ile yazıtlar,silahlar,lahitler,sunaklar tarihimize ışık tutan eserlerden örnekler Antalya Side Müzesinde.

Antalya tarihinin en önemli olan Side Müzesi teşhir salonu tarhimizi merak edenleri buraya bekliyor.

Kazılarda ortaya çıkalılan Tarihi Güzellikleri ile insan kabartmalı sütunlar Side Müzesinde sergilenmektedir.

Herhalde Tarihi eserleri ile ünlü Side Müzesinde en ilgi çeken eserlerden olan kesik kadın başı tarihi eseridir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git