Antalya Tarihi Noel Baba Kilisesi

Antalya’da Kilisesi bulunan ve Noel babanın Aziz Nikolaus olduğu ve bu geleğinde Anadolu’da doğduğu biliniyor.Kırmızı giysili ak sakalılı bir dedemi yoksa hani her Yılbaşları çam ağacının diginde beklenen veya şöminenin önünde armağanlar arayan,Yılbaşlarında çocuklara armağan denizcileri ve çocukları koruduğuna inanılan ve yüzyıllar önce yaşamız olan ve tarihi eserleri ile taşatılama çalışılan Noel bababan söz ediyorum sizlere.

Neyse asıl konumuza geri dönelim sizlere kısaca Noel Baba’yı anlattım şimdi gelelim Noel Baba kilisesine Antalya’ya bağlı Demre ilçesi,Kaş ile Finike arasında bulunuyor.Kaş’a 48 km Finike’ye 25 km uzaklıkta olan Demre İlçesi, çevresindeki Myre Kekeva  gibi antik kentleri ve Saint Nicholas Kilisesi’ylede tanınıyor.

Noel Baba M.S. 300 yılarda patara’daa doğan ST. Nicholaus,Myra şehrinde piskoposluk yapmıştır ve buradada ölmüştür.Yaşadığı zaman içerisinde çeşitli mucilere imza anttığına inanılan ve çocukların koruyucusu,tüccarları kollayıcısı,düşkünlerin ve fakirlerin yardımcısı olduğuna inanılmaktadır.Her yılbaşları bile Hristiyanların dünyasında çocuklarına hediye getirdiklerine inanılmaktadır.Tarihi Noel Baba kilisesi ise tarihi güzellikleri ile her yıl ülkemize akın akın Hristiyanların gelmesine sebeb  olmaktadır.Buda bizim açımızdan ekonomimiz açısından oldukça önemlidir.

Üzerine Tarihi Noel Baba çizimi bulunan antik taş görenleri kendisine hayran bırakıyor.

tarihi noel baba kilisesi

Ölümünden sonra kilise içine yaptırılan Noel Baba mezarlığı Tarihi güzelliği ile Antalya’da..

tarihi noel baba

Antalya’nın Tarihi ilçesinde bulunan Noel baba heykeli buradan bakalım tarihi güzelliklere.

noel baba kilse tavanı

Sizler Noel Baba Kilisesinden en güzel atontik resimleri birarada topladım bakın işte kilise tavan resmi Tarihimizin  en güzel yansıması.

noel baba kilisesi eserleri

Noel Baba olduğuna inanılan Aziz Nicholaos’ın ölümü ile beraberinde burada yattığına inanılır, ve daha sonra kemiklerinin İtalyan Denizcileri tarafından Bari’ye götürüldüğüne inanılır.

noel baba kilisesi

Noel Baba Kilisesinnin dışından çekilmiş muhteşem resmi yıllarca ayakta kalmayı başarmış bir yapı..

noel baba kilisenin iç bölümleri

Tarihi Noel Baba Kilisesinin iç güzelliklerini yansıtan duvarların tarihi çizgilerine bir bakın isterseniz.

noel baba kilise içi

Noel Baba Kilisenin en önemli yerlerinden olan va Ain yapılan bölümü sizler için resimledik.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git