Antalya ( Termessos ) Antik Kenti

Antalya çevresindeki antik kenlerin içine en ilginç ve farklı olanıdır.Toros Dağlarının üzerinde 1050 m yüksekliğinde kurulmuş olan bir pisidya kendi görünümdedir.Termessos Ulusal parkı içinde koruma altında tutulan çok sayıda bitki ve hayvan türü birarada bulunupn eşine az rastlanan bir sentez oluşturma özelliğine sahip olmuş bir antik kenttir.Antalya Burdur 11. km’sinden Kokuteli yönüne dönüldüğünde 14 km sonra Termesso levhasını görürsünüz.Buradan sonra Termessos’un uzaklığı sadece 9 km ‘dir.

Termessos  insanlarına Solym’ler denilmektedir. Solym’ler diğer antik kentlerdekilerinin  aksine denizden gelen kavimler değildirler. Tamamen Anadolu kökenlidirler. Termessos’un bilinen tarihi Büyük İskender’in İ.Ö. 333 yılında Termessos’u kuşatmasıyla başlar. İskender, şahin yuvasına benzettiği bu kenti alamamıştır. Termessos İ.S. V. yüzyıla kadar varlığını sürdürebilmiştir. Kent Surları, Hadrian Kapısı, Su Sarnıçları, Tiyatrosu, Agorası, Odeonu ve Hereonu kentin önemli yapıtlarından bazılarıdır. Geniş bir alana yayılmış mezarlığı, Agatemeros ve Arslanlı Mezar gibi anıt mezarlar herkesin hayranlığını toplamaktadır.

Termessos’u gezmek için sadece size gerekli olan birazcık zaman nedenmi derseniz çünkü dağlık ve engebeli alan üzerinde bulunan Termessos Antik kenti için harcadığınız zamana emin olun pişman olmayacaksınız

Doğal güzellikleri havası suyu ve yeşili ile sizleri Antalya Termessos antik kentine bekliyoruz.

termessos güllük dağı

Tarihi eserlerin iç içe bulunduğu güzellik cenneti olan Termessos Antik güllük dağı yüzyıllardır dimdik ayakta durmayı başaran tarihi eserlerimizden sadece biri.

termessos antik çağı

Antalya’yaya gelipte tabiki doğal güzelliği olan Termessos Antik kentini gezmeden olamz herhalde değilmi.

termessoa antik tiyatro

Bizlere tarihimize ışık tutan Termessos Antik Kendindeki en önemli olan yer Antik tiyatrosu.

tarihi yansıtan termessos antik kenti

Toros dağlarının üzerinde olan Termessos Antik kentine çıkmak biraz zaman alacaktır ama sonunda o güzelliği görmeye değer bence.

eski termessos antik kenti

Her karesinde bizlere harihimizden birşeyler anlatan eski Termessos Antik kenti.

doğal güzellik termessos

Termessos tarihi kalıntılarından  resimler sizler için burada ama sadece resimlere bakmakla kalmayın tarih kokan bu güzellikleri gözlerinzde görün.

antalya termessos

Yıkıntılar arasında ayakta kalmayı başarmış Tarihi Termessos Antik kapısı .

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git