Çanakkale Ayvacık Assos (Behramkale)

Çanakkale’nin 87 km güneyindeki Ayvacık ilçesinde bulunan ünlü bir antik beldedir..Behramkale, antik çağdan günümüze kadar gelen ismiyle Assos, doğayla tarihin bütünleştiği büyüleyici yerlerden biridir.. “Assos’u neden görmeliyim diye soruyorsanız bizzat görmüş biri olarak,  cevapların birden fazla turkuvaz rennkli bir deniz, zeytin ağaçları, mitolojik bir tarih, deniz manzaralı dağ etekleri, billur koylar, taş evler, balıkçı tekneleri, balık, şarap, oksijen… Alın elinize kadehlerinizi, doğaya bezeli bir dağ yamacına ve izleyin masmavi denizi veya atın kendinizi berrak sulara, öyle bir acıkın ki bulun kendinizi bir kıyı balıkçısında… İşte böylesine bir tatil isteyenler içindir Assos. Harebelerin alt kısmındaki limansa muhteşem güzellikte konaklamak için yerleride bulunan bu limanda çok hoş vakit geçireceğinize eminim..Bölgenin denizi genelde taşlı, bu yüzden iskeleden girmeyi tercih edeceksinizdir ama su muhteşem güzellikte su..
Nereleri görmeli?
Akropol
Athena Tapınağı
Agora (Şehir Merkezi – Çarşı)
Bouleuteiron (Meclis Binası)
Gymnasium
Tiyatro
Hüdavendigâr Cami
Behramkale, sayılabilir

Athena Tapınağı, Assos kalıntılarının en önemli yapısı…Tapınağın arasından sızan ay ışığının ve yıkıntılar arasından doğan günün ilk ışıklarını görmek muhteşem, Edremit Körfezi’nin manzarası ile birleştiğinde ortaya çıkan görsel ifade edilemez. İşte o zaman bu harika mekanın tapınak için neden seçildiğini anlarsınız.

Kalınabilecek Oteller

ssos Park Otel
Assos Club Beyaz
Bertiz Otel
Villa Del Mar
Eden Beach Hotel
Assos Hunters Otel


Daha Büyük Görüntüle

Türkiye Assos Behramkale

Türkiye Assos Behramkale Panoramik..

Çanakkale Ayvacık Assos Liman

Çanakkale Ayvacık Assos Liman,  Köy, volkanik bir tepe üzerine kurulu olduğu için ‘andezit’ taşı etrafta bolca bulunuyor.

Ayvacık Assos Denizi

Ayvacık Assos Denizi

Çanakkale Ayvacık Assos Evleri

Assos’da evler yüzyıllardan beri, yöreden çıkan andezit taşından yapılıyor. Bu taş pembe rengi ve sağlam yapısıyla dikkat çekiyor.  Assos antik kentinin de bu taştan yapıldığı görülüyor. Önceleri dışarıya da verilen andezit taşının artık köyün dışına çıkması yasaklanmış.

Ayvacık Assos Harebeleri

Ayvacık Assos Harebeleri

Assos Athena Tapınağı

Assos Athena Tapınağı, gün doğuşu ve batışının muhteşem manzaralara sahip olduğu söyleniyor..

Assos Denizi

Assos Denizi, denizin soğuk olduğunu hatırlıyorum..

Türkiye Assos Tarihi Tiyatro

Türkiye Assos Tarihi Tiyatro

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git