You are here: Home // Denizler - Göller - Akarsular, Tarihi Eserler, Tarihi Kalıntılar, Turistik Yerler // Çanakkale

Çanakkale

Sponsorlu Bağlantılar

Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklim özelliklerini gösteren Çanakkale de yılın büyük bölümü hemen her ilçede rüzgârlı günler yaşanır.İl merkezinin çevresinde bulunan yerlerin hemen hemen heryeri sit alanı ilân edilmiştir..Tabii güzelliklerle tarihi zenginliklerin buluştuğu bir ildir..Aynı zamanda tertemiz sahilleri ile de turizm cennetidir..

Turistler boğazın lezzeti doyumsuz balığını, şaraplarını  tadabilir, şehrin ve yörelerinin güzelliğinin keyfini çıkarabilirler. Çanakkale’nin mitolojiye göre Dünya’nın ilk güzellik yarışmasının anavatanı olduğunu da işitmiştim.. dedikten sonra sizi Çanakkale ve yöreleri ile baş başa bırakıyorum..

Çanakkale Haritası

Daha Büyük Görüntüle

Havadan Çanakkale

Havadan Çanakkale

Kilitbahir Kalesinden Çanakkale Manzarası

Kilitbahir Kalesinden Çanakkale Manzarası

 

Çanakkale’nin başlıca turistik yerleri
Gökçeada (İmroz), çanakkalenin ilçesi olup aynı zamanda Türkiyenin en büyük adası konumundadır.. 91 km. kıyı şeridine sahiptir. Saroz Körfezi girişindedir..Aydıncık ve Yuvalı plajı dışındakilerde günübirlik tesis bulunmuyor. Adanın batısında bulunan İncirburnu Türkiye’nin de en batı noktasıdır…

Çanakkale Gökçeada

Bozcaada (Tenedos)

Bozcaada Türkiyenin 3.büyük adasıdır..Bozcaada, şaraplık üzümleri ve şaraplarıyla ünlüdür. Temmuz ayı içerisinde “Bağbozumu” şenlikleri yapılmaktadır. Ayrıca görkemli bir kaleye sahiptir ve mutlaka görülmesi gerekmektedir..Ayazma plajı  ince taneli, altın sarısı kumu,  restoran ve kafeleriyle  adanın en önemli  plajıdır. Habbele Koyu’nda yer alan Mitos plajı ve Akvaryuma da gidilebilir… Eğlenmek için tek tük alternatifler bulunsa da dinginlik ve istirahat için tercih edilen bir adadır..

Çanakkale Bozcaada Limanı

Çanakkale Bozcaada Limanı

Bozcaada Kalesi

Bozcaada Kalesi

Kaz Dağı

Kaz Dağı, İda Dağı diye de bilinen dağ, Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer alır..Eğe Bölgesi ile Marmara bölgesini birbirinden ayırır..Alpler’den sonra dünyanın en fazla oksijen üreten dağının Kaz Dağlarıdır.. Kazdağları Milli Parkında gezi güzergahları Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş ve bu güzergahları takip ederek daga dolaşabilirsiniz..bunlardan başlıcaları, Şahin Deresi Güzergahı, Sarıkız Güzergahı


Daha Büyük Görüntüle

Çanakkale Kaz Dağları

Çanakkale Kaz Dağları

Kazdağları

Kazdağları

Çanakkale Kaz Dağları

Çanakkale Kaz Dağları

Çimenlik Kalesi (Kale-i Sultaniye)

1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Bugün halka açık müze olarak kullanılmaktadır..18 Mart 1915  İngiliz filosunun en güçlü gemisi Queen Elizabeth’ten atılan ve kuzey sur duvarında açtığı iki metrelik deliğin içinde patlamadan kalan top mermisini göremeniz mümkün..

Çimenlik Kalesi

Çimenlik Kalesi

Kale-i Sultaniye

Kale-i Sultaniye

Çanakkale Askeri Deniz Müzesi ve Parkı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bulunmaktadır. Anıtkabir Müzesi gibi birinci sınıf askerî müze statüsünde olup, halka açıktır.

Çanakkale Deniz Müzesi Pazartesi ve Perşembe günleri hariç her gün saat 09.00-12.00/17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz..

Çanakkale Askeri Deniz Müzesi ve Parkı

Çanakkale Askeri Deniz Müzesi ve Parkı

Önceki
Sonraki
dinlenme yeri rahat royal asarlık beach otel

Tags:

Leave a Reply

Copyright © 2009 gezi tatil resimleri. > Reklam için iletişim bilgileri: edebiyat01@hotmail.com, 05462354816
Designed by Powered by tatil.
Kadın ev dekorasyonu site ekle