Diyarbakır – Bağlar

DİYARBAKIR – BAĞLAR (Diyarbakır’ın Eski Adı Amed’dir)

Çok eski zamanlarda bu ilçe üzüm bağları ile dolu olduğu için bağlar ismini almıştır. Diyarbakır’ın nüfus ve yüz ölçümü bakımından en büyük ilçesidir.

Doğal Güzellikleri: Bu ilçede doğal güzellik bulunmaktadır.

Tarihi ve Turistlik yerleri: Bağlar da 3-4 tane eski köşk vardır. Bu köşklerin ismi yoktur. Ama bu köşklerin eskiden bağ evi olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Etnik Yapısı: Bağlar’da nüfus’un % 97 lik kısmını Kürtler oluşturur. % 3 lük kısmını ise Arap, Zaza , Süryani, Alevi, Türk vs. milletler bulunmaktadır.

Geçim Kaynağı: Bağlar’ın genel olarak geçim kaynağı ticarettir.

Yemek Tarifleri: Meftune,Ciğer kebabı, Meyan kökü şerbeti

Bağlar’ın Nüfusu: 500 bin civarlarındadır.

Sanayisi: Bağlar’da sanayi gelişmemiştir.

Diyarbakır Bağlar

Gelenek ve Görenekleri:

*  Düğünler evlerin önünde yapılır.

* Kına gecesinde damat sakalını kesmez, kına gecesine bakımsız gelir. Düğün gününde ise düğünün ortasında berber damadı olabildiğince yavaş tıraş ederek bahşiş toplar.

* Paşati oyunu: Bu oyun düğün bittiği akşam akrabalar arasında oynanır. Ailedeki bütün erkekler (katılmak istemeyen ve 18 yaşından küçükler hariç) bir odada toplanır. Damat bekarlara evlilerden bahşiş toplamasını ister. Eğer evlilerden birisi para vermezse, damat bekarlara vur emri verir. Bekarlar dayak zoruyla bahşiş alır. Toplanan para ile tatlılar,çerezler alınarak eğlenilir.

 * Peygamberimiz Hz. Muhammed bir yolculuğunda Diyarbakır üzerinden geçerken Cebrail’e burası neresi diye sormuş. Cebrail’de burası Amed diye cevap vermiştir.Peygamberimizde orada durup Allah’a dua etmiş, Amed’de bereket,huzur,mutluluk olmasını dilemiştir.

Bu yüzden de burada yaşayan insanların fakir olmasına rağmen yine de geçimini sağlamaları,mutlu ve huzurlu olmaları bilinmektedir.

 Bağlar’ın Bende Bıraktığı İzlenimler:

 Bağlara gittiğimde en önce oranın havasını çok sevdim. Orada nem oranın çok düşük olduğu için hava çok temiz, insanlar kolay kolay terlemiyorlar. Düğünleri sabah başlıyor, akşam bitiyor.Düğün öyle bir coşku ile başlıyor ki hiç bitmeyecek gibiydi. Herkesin mutlaka Bağlar’ın dar sokaklarını gezmesini tavsiye ediyorum.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git