Foça İzmir

Foça, tarihi ve arkeolojik önemi ve Homeros destanında adı geçen bir yerleşim yeri, Akdeniz foklarını barındıran İzmir’ in ilçesidir..Nispeten eski dokusunu koruyabilen nadir ilçelerdendir, yeni ve eski Foça diye ikiye ayrılır ve dokusunu koruyabilen Foça ise eski Foçadır.. Foça da önde masmavi deniz ve balıkçı tekneleri, ötede küçücük adacıklarla dolu koy.. Karaya baktığınızda taş sokakları, eski evleri ile küçük bir ilçe.  Bir hikayeye göre Foça’da bir Karataş varmış ama nerede olduğu belli olmayan o taşa basan bir daha foçadan ayrılamıyormuş ama ayrılınmayacak kadar çekici bir yer Foça..
Şimdilerde Akdeniz Foklarına ev sahipliği yapsa da eskilerden Foçalıların simgesi horozdu, dirliğin ve erken uyanışın sembolü, Foça’ya girer girmez bir horoz heykeli karşılayacak sizi…Eski Foçayla Yeni Foça arasında kalan Mersinaki koyları en güzel plajlarıdır Foça’ nın. İki Foça arasındaki eski değirmenler, denize dik inen uçurumların kıyısındaki kumsallar, deniz kenarına sıralanmış balıkçı lokantaları sizleri bekler…

Tekne turları ile etrafı gezebilirsiniz, Orak Adası uğrak yerlerinizden ilki olacaktır eşine nadir rastlanan, Siren Kayalıklarını görecek ve hayran kalacaksınız, rüzgar ve dalgaların aşındırarak dantel gibi işlediği Siren Kayalıkları, eğer şansınız varsa Akdeniz Fokuna rastlayabilirsiniz bu alanda.. Kayalıkların içinde ve arasında yer alan mağaralar fokların evleridir..Dünyada 400 Türkiye kıyılarında ise 100 az olduğu sanılan Akdeniz fokunu korumak amacıyla Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak seçilmiştir ve 227 km2’lik bir alanı kaplamaktadır, çevresinde denize girmek yasaktır..

Konaklama

Bülbül Yuvası Boutique Hotel
Hotel Club Phokaia
Lola 38
Focantique Hotel
Alize Tatil Köyü
Hotel Grand Amphora
Hanedan Resort
Foca Kalyon Hotel
İyon Pansiyon
Yeşil Ev Butik Kır Evi
Melaike
Mimoza Hotel
Sempatik Hotel Güneş
Foça İzmir Haritası


Daha Büyük Görüntüle

Akdeniz Fokları ve Foça

Siren Kayalıkları Foça İzmir

Foça Resimleri İzmir

Taş Kule Taş Ev Olarak Adlandırılan Mezar Anıtı
Siren Kayalıkları, Şeytan Hamamı, Taş Ev (Anıt Mezar), Beş Kapılar (Ceneviz) Kalesi, Osmanlı dönemine ait Dış Kale, Fatih Camii, Kayalar Camii, Hafız Süleyman Camii ve Osmanlı Mezarlığı Foça’nın çevre değerlerini zenginleştiren unsurlardır..

Siren Kayalıkları Fokların Evi

Foça’ da Akşam İzmir

Foça Manzaraları İzmir

Foça Genel Görünüm

Akdeniz Foku Foça İzmir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git