Gaziantep

 GAZİANTEP

Gaziantep, halk arasında Antep diye bilir ve söylenir. Gaziantep, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır.

 GAZİANTEP’İN TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ

 Gaziantep’te tarihi ve turistik yer olarak gidilecek ilk yer Zeugma müzesidir. Bu müze 2011 yıllında yapmıştır ve 1700 metrekarelik mozaikleri ile dünyanın en büyük mozaik müzesi olma özelliği taşımaktadır. Bu müzede ki bütün eserler çok güzel ve önemlilerdir. Bu müzenin en önemli eseri Çingene kız mozaiğidir. Bu mozaik Gaziantep’in simgesi olmuştur. Bu yüzden Gaziantep’e giden bir kişi mutlaka bu müzeyi gezip görmeleri gerekir.

zeugma müzesi mozaik

Gaziantep de başka bir tarihi eser ise Gaziantep kalesidir. Gaziantep’in tepesine inşa etmişlerdir. Bu kalenin kim yaptığı ne zaman yapıldığı belli değildir.

gaziantep kalesi

 Gaziantep’in çarşıları da meşhurdur. Orada kendinize bir şeyler ve hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Gaziantep’in çarşıları

GAZİANTEP’İN DOĞAL GÜZELLİKLERİ

HUZUR YAYLASI

huzur yaylası

Gaziantep’in en gözde yaylalarından biridir.

GAZİANTEP’İN GEÇİM KAYNAĞI

Gaziantep’in geçim kaynaklarında tarım çok önemlidir. Şehir merkezlerinde tarım önemli bir yere sahiptir. Gaziantep’in en önemli tarım ürünü antepfıstığıdır. Türkiye’de ki Antep fıstığı üretiminin büyük bir bölümünü Gaziantep karşılamaktadır. Bundan dolayı antepfıstığı Gaziantep’in adını almıştır. Antepfıstığının yanı sıra tarım da üzüm ve zeytin de önemli tarım ürünleridir. Antep üzümü, Antep zeytini…

Gaziantep’te tarımcılık kadar hayvancılık da önem geçim kaynaklarındandır. Daha çok küçükbaş hayvan yetiştirilmektedir.

 antepfıstığı

GAZİANTEP’İN ETNİK YAPISI

Gaziantep’e şehrini % 90’ını Türkler %10’nu Kürt ve Araplar oluşturmaktadır.

GAZİANTEP’İN NÜFUSU

1927 senesi nüfus sayımında 214.499 olan şehir nüfusu geçen 70 sene içerisinde yüzde 534 oranında artış göstermiştir. Bu artış oranı aynı dönem için Türkiye genelinde % 317 olmuştur. Gaziantep uzun yıllar dikkate alındığında Türkiye nüfus artış hızının çok üzerinde bir nüfus artışı mevcuttur. Bunun nedeni ise aşırı derecede göç almasıdır.

GAZİANTEP’İN SANAYİSİ

Gaziantep’te gelişmiş bir şehir olduğu için Gaziantep için sanayi ve ticaret önemlidir. Gaziantep’te, Türkiye’nin en büyük sanayi sitesi bulunmaktadır. Aynı zaman da Gaziantep, Türkiye’nin sanayi ve ticaret alanında 5. Sıradadır. Gaziantep’teki en önemli sanayi dalları pamuk, iplik, halı, un, irmik, makarna, gıda maddeleri, bitkisel yağ, plastik ve deri üretimidir.

GAZİANTEP’İN YİYECEK VE İÇECEKLERİ

Gaziantep’in mutfağı oldukça zengindir. 300 çeşide yakın yemeği vardır. En çok yemek çeşidi ile  Türkiye’de 1. sırayı almaktadır. Antep mutfağının özellikle kebabı ve et yemek tarifleri  meşhurdur. Antep’in baklavası da çok meşhurdur.

GAZİANTEP’İN GELENEK VE GÖRENEKLERİ

Gaziantep’in gelenek ve görenekleri düğünler, düğün gezme, beklik takma, yatak biçme, yatak üstü, çeyiz, çeyiz alma adetleri, kına geceleri, gelinci ve düğün günü, maşta, maşta, esvap biçme, un akşamı gibi gelenek ve görenekler vardır.

DÜĞÜN GEZME: Düğün gezme, evlilik çağına gelmiş kızlara bakmaya gitmek demektir.

BEKLİK TAKMA: Gaziantep’te nişan takma yerine kullanılan bir sözdür. Beklik takma yapılmadan önce, kız evi tarafından istenilen ve erkek evi tarafından alınması mecburi olan giyecek eşyaları alınır. Bu olaya beklik takma adı verilmektedir.

YATAK BİÇME: Yatak biçme, imece usulü ile yapılan bir yardımlaşma ve eğlence günüdür. Yatak biçme kız tarafında yapılır erkek tarafından da gelen akrabalar kızın çeyizine konulacak yatak yüzlerini diker ve yorganları köpürler. Bir yandan iş yapılırken bir yandan da pasta tarifleri börek tarifleri verilmektedir.

YATAK ÜSTÜ: Kız tarafının çeyiz gitmeden önce kendi akraba ve tanışları arasında yapılan bir yardımlaşma örneğidir. Kızın çeyizine katkıda bulunmak isteyenler hediyeleriyle beraber kızın evine gelirler.

MAŞTA: Gelinci ve düğün günleri, davetlileri idare etmek, onları hakkıyla ağırlamak, yemeği ikram eden, törenle ilgili diğer işleri üzerine alan ve mühim roller oynayan kadına maşta denir.

BENİM İZLENİMLERİM:

Gaziantep gerçekten güzel bir şehir her tarafıyla gezilip görülmesi gereken bir şehirdir. Gaziantep’e gidip de Zeugma müzesine gitmemek hiç olmaz oradaki eserlerin her biri birbirinden güzel ve değerlilerdir. Gaziantep şehri gerçekten bir antik şehir, bence Türkiye’de yaşayan kişilerin önce kendi ülkelerinde ki güzellikleri görüp daha sonra yurt dışına gezmelere gitmeleri lazım ben herkesin Gaziantep’e gitmelerini isterim ve tavsiye ederim. Çarşıları da çok güzel aradığınızın her şeyi oralardan bulabilirsiniz. J

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git