Ihlara Vadisi

Ihlara, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesine  bağlı bir kasabadır. Aksaray il olmadan önce Ihlara Vadisi Nevşehir ile birlikte anılıyordu ve ben o zamanlarda gidip görmüştüm…

Ihlara Vadisi

Yaklaşık 10 km uzunluğundaki Melendiz  Çayı boyunca uzanan vadiyi görünce hayran kalmamak mümkün değil…Kanyonun her iki tarafına yüzlerce kilise oyulmuş  iyi durumda olanlarını görebiliyorsunuz. Yer yer 100 veya 120 metre derinliğe varan vadiyi ikiye bölerek  Melendiz Çayı akmakta..

Bölgede bir çok termal kaynak da var. Halen açık olan Ziga Kaplıcası var. Cilt hastalıklarına, romatizma, kas tutulmalarına faydalı olan kaplıcanın etrafında karbonatlı suların oluşturduğu travertenler göze çarpmakta.

Vadiyi  benzersiz kılan sakinleri antik geçmişi… Hasandağı’ndan çıkan lavların soğumasıyla ortaya çıkan çatlaklar ve çökmeler kanyonu oluşturmuştur. Bütün kanyon, kaya, yeraltı evleri ve kiliselerle dolu…. Kimi barınak ve kiliseler yer altı şehirlerindeki gibi birbirine tünellerle bağlantılıdır…En çok bilinen kilise, Ağaçaltı Kilisesi, Sümbüllü Kilise, Pürenliseki Kilise, Kokar Kilise, Yılanlı Kilise, Karagedik Kilisesi, Kirkdamatli Kilisesi, Direkli Kilise,  Ala Kilise, Kemerli Kilise ve Eğritaş Kiliseleri…14 km uzunluğundaki vadi ıhlara’dan başlar. Selime’de son bulur. Vadinin yüksekliği yer yer 100-150 m.dir.

Ihlara Vadisi Haritası, Güzelyurt, Türkiye


Daha Büyük Görüntüle

Ihlara Vadisi Panorama

Ihlara Vadisi Panorama

Ihlara Vadisi Melendiz Çayı

Ihlara Vadisi Melendiz Çayı,oluşan yarıklardan yolunu bularak akmaktadır…

Ihlara Vadisi Kanyondaki Oyuklardaki Kiliseler

Ihlara Vadisi Kanyondaki Oyuklardaki Kiliseler, merdivenler yardımıyla kanyona inebiliyor ve buradaki kiliseleri de ziyaret edebiliyorsunuz..

Aksaray Güzelyurt Ihlara Vadisi

Aksaray Güzelyurt Ihlara Vadisi, kantonun içinde oluşturulmuş barınaklar..

Ihlara Vadisi Resimleri

Ihlara Vadisi Resimleri, Vadinin yüksekliği muazzam görünüyor..

Ihlara Vadisi Içinden Bir Resim

Ihlara Vadisi Içinden Bir Resim, akan suyun genelde bu bölgelerde az görünmesi söz konusu..

Ihlara Kanyonu İçinden Akan Melendiz Çayı

Ihlara Kanyonu İçinden Akan Melendiz Çayı

Ihlara Vadisi Görüntüleri

Ihlara Vadisi Görüntüleri

Aksaray Ihlara Vadisi

Aksaray Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi Ziga Kaplıcaları

Ihlara Vadisi Ziga Kaplıcaları

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git