İhsaniye

İHSANİYE
1942 yılına kadar köy durumunda olan İhsaniye, bu tarihte bucak merkezi, 1959 yılında da ilçe haline getirilmiştir. Ancak, yerleşim yeri itibariyle buraya Osmanlı döneminden kalma birçok mimarî eser yapılmıştır.

Döğer (Düğer) Kervansarayı, XV. yüzyıl yapısıdır. Üsküdar-İznik-Yenişehir-Akbıyık-Pazarcık-Bozhöyük-İnönü, Kolburcu-Saka-Düğer-Akören-Çay-Akşehir‘den geçen yol üzerinde bulunan bu yapıyı kimin yaptırdığı bilinmiyor. Kervansaray, dikdörtgen planlıdır. İki bölüm ve iki katlı oluşu değişik bir görünüme sahiptir. Birinci bölümün beden duvarları ile üst örtüsü kesme taştan, ikinci bölümün tümü moloz taştan yapılmıştır.

Herdenebaharbaba Türbesi, ilçeye bağlı Osman köyünde bulunur. XIII. yüzyıl yarısında yaptırıldığı tahmin edilen yapı kalıntılarının tümü kesme taştandır. Ölü gömülen yer, altta ve dikdörtgen planlıdır. Beden duvarları her iki yanda birer üçgen payanda ile desteklenmiştir.

Sayababa Türbesi, ilçeye bağlı Gazlıviran köyünde bulunur. İki katlıdır. Mumyalık bölümü toprak içine gömülüdür. XIII. yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı sanılan yapı, dikdörtgen planda, payandalarla desteklenmiştir. Beden duvarları kesme taştan, üst örtüsü basit tonozdur. Tonoz önündeki eyvan kemer yer yer yıkılmıştır.İhsaniye, bugün Ege Bölgesi‘nin iç batı Anadolu bölümünde, Afyonkarahisar iline bağlı ilçe merkezidir.

ihsaniye

ihsaniye

İhsaniye

İhsaniye

İhsaniye Köyü

İhsaniye Köyü

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git