İstanbul – Eyüp Sultan Camii ve Ebu Eyyub El-Ensarî

Eyüp Sultan Camii, cami olmanın ötesinde kutsal bir ziyaret yeridir…Fatih Sultan Mehmed tarafından 1458 yılında inşa ettirilen,sonra depremde yıkılan uzun zaman sonra 1800 yılında yeniden yapılan bir camimizdir.. Avlusunun ortasında asırlık bir çınar, Eyüp Sultan Türbesi, sandukasının ayak kısmında bir pınar bulunmaktadır…Günümüze kadar ulaşmayı başaran ikinci camimizdir. Caminin 17.50 metre çapında ana kubbesi ve oldukça uzun iki minaresi vardır, iç süslemeleri oldukça sadedir. bu bakımdan 18. yüzyıl camilerinden farklıdır. Ama mihrabındaki altın yaldızla kaplanmış süslemeleri dikkat çekicidir. Cami, planı bakımından sekiz payeli camiler grubuna girer..

Ebu Eyyûb Halid bin Zeyd veya Ebu Eyyûb El-ensarî Türkçe’de Eyüp Sultan olarak anılan Sahabeler’den (peygamberin arkadaşları için kullanılır) bir tanesidir. Hz. Muhammed’in bayraktarlığını yapmış bu şahıs, Camite adını vermiş ve türbesi 1458 yılında yaptırılmıştır. Fatih Sultan Mehmed’in emri ile buraya bir türbe, yanına da bir cami yapıldı ve Eyüp Sultan Türbesi yüz yıllar boyu İslam aleminin ziyaret yeri olma özelliğini korumaktadır…Dışı çinilerle süslü türbe özellikle Cuma günleri, kandil ve bayramlarda ziyaretçilerle dolup taşar..

 

Eyüp Sultan Cami Avlusundaki Asırlık Çınar..

Eyüp Sultan Cami ve Çevresi, Eyüp Camii ve Türbesi İslam dünyasının kutsal yerlerinden kabul edilir…

Eyüp Sultan Camii.1458’den sonra bir çok defa tamir gören caminin minarelerinin boyu önceleri kısaydı, 1733’de yeni uzun minareler yapıldı.

Eyüp Sultanın Türbesi..

Camii Avlusu ve Güvercinler..

Eyüp Sultan Türbesi- İstanbul..

Miniatürk Minyatür Türkiye Parkındaki Eyüp Sultan Camii Maketi..

 

Eyüp Sultan Camii Kubbesi..

Eyüp Sultan Türbesi ve Sandukası..

Eyüpsultan Camisinde  Dua..Camideki ihtişam büyüleyici…

Ebu Eyyüb el Ensari ‘ nin Mezarı (türbe), Eyüp Sultan Camii, İstanbul Türkiye..

Caminin Şadırvanı..

Camii Hat Yazıları…

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git