Mersin Gözne Beldesi (Yaylası)

Mersin’in Gözne yaylası Bolkar dağlarının Akdeniz’e bakan kısmında vadilerle parçalanmış plato düzlükleri üzerinde 26 kilometre düzgün bir asfalt yolla Mersin’e bağlanmıştır. Turistik öneminden dolayı karayollarının devamlı bakımı altındadır. En yüksek yeri kalenin bulunduğu yer olup 1090 metredir. En düşük yeri 915 metredir. Halen Gözne belediyesinin bulunduğu mevkiinin yüksekliği 1045 metredir. Gözne çok eski bir tarihe sahiptir. Eski yıllarda Grek’lerin, Arami’lerin burada yaşadığı tahmin edilmektedir.

Yayla etrafı dağlarla çevrili olan Gözne vadisinin iki yanında kurulmuş bir kasabadır. Doğusundaki yüksekliklere tepe, batısındaki dağlara Çölek sırtlandık dağları adı verilir.

Gözne Yaylası, Mersin iline bağlı bir belediyeliktir. Denizden yüksekliği yaklaşık 900 metre civarındadır. Torosların güneyinde dağlık bir bölgedir.

Mersin’in Gözne yaylasının kuzeyindeki bölgeye Sülüklü ve Ayvagedigi bölgeleri, Sülüklü’nün üzerindeki dağlara da Karatepe denir. Gözne’nin Güneyinde ise kale vardır.

Gözne yaylası geniş alanlara sahip değildir. Arazi engebeli ve taşlıktır.Bu yüzden ekilebilir alanları sınırlıdır.

Gözne yaylası çevresinde Akdeniz iklimi görülür. Bitki örtüsü makidir. Bu bölgede çam ve ladin ormanları ile kaplı iken, bilinçsizce yapılan kesimden dolayı ormansız bir hale gelmiştir.

Gözne beldesi çok eski bir tarihe sahip olmasına rağmen, bunların tarih kitaplarında yer almaması net bir bilgi edinmemize engel teşkil etmektedir.

Gözne Beldesinde yeraltından çıkan çanak-çömlek ve küpler milattan önceki yıllarda da burada yaşayan bir toplumun olduğunu göstermektedir.

Gözne yaylasına şehir merkezinden 26 kilometrelik asfalt yolla günün her saatinde 15 dakikada bir otobüs ve Büyük Şehir Belediye otobüsleri ile ulaşılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git