Mersin St. Paul Kilisesi

Tarsus İlçe merkezinin güneyinde Ulu Cami Semtinde bulunan St. Paul kilisesinin, M.S. 11-12. yüzyıllarda inşa edildiği tahmin edilmektedir. 1993 yılında koruma altına alınarak, Anıt Müze olarak açılmak istenmişse de, kilisede dış ve iç mekan restorasyon çalışmaları aşamalı olarak devam etmektedir.
Kilisenin kuzey doğu köşesinde çan kulesi yer almaktadır. Tavanın merkezinde Hz. İsa, Yohannes, Mattios, Marcos ve Lucas ın freskleri bulunmaktadır. Orta nefte yer alan pencerenin iki yanında bir manzara ve melek tasvirleri yer alır.
1992-93 yıllarında Aziz Paul Kilisesinde Vatikan tarafından Aziz Paul Sempozyumu ve Ayini düzenlenmiştir. Hıristiyanlar, Aziz Paul Anıt Müzesini düzenli olarak hac amaçlı olarak ziyaret etmektedirler.


Oldukça sade bir mimari tarzı yansıtırken, iç süslemelerinde belki de yerli bir kaç ressamın boyadığı resimler yer almaktadır.

İncil’de iki kez Tarsuslu olduğunu yineleyen St. Paul adına mutlaka değişik dönemlerde kiliseler yapılmıştı.

Bir zamanlar  askerlik şubesi olarak kullanılan ve günümüzde restorasyonu tamamlanan yapının üzeri kırma çatı ile kapatılmıştır.

Mersinin Tarsus ilçesinde  onun adını taşıyan tek kilise ise, kentin güneyinde 20. yüzyılın başlarına değin Hıristiyan cemaatin yaşadığı Cami-i Nur Semti’ndedir.

Kilisenin Doğu bölümünde oval bir çıkıntı oluşturan apsisin üzerinde ise yarım daire şeklinde üç kubbe yer alır.

St.paul kilisesinin  kuzeydoğu köşesinde ise çan kulesi bulunmaktadır.

St. paul adına yapılan diğer kilise ile ilgili herhangi bir iz bulmak günümüzde mümkün değildir.

Aziz paul kilisesinde dış ve iç mekan restorasyon çalışmaları aşamalı olarak devam etmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git