Mersin Üçgüzeller Mozaik Müzesi

Mersin’in Narlı kuyu kasabasında hemen deniz kıyısında bulunan Türkiye’nin en küçük müzesi, IV. yüzyılda Roma döneminden kaldığı sanılan dünya harikası bir mozaiği barındırmaktadır.
imparatorluk yönetiminde etkin bir kişi olan Poimenios tarafından yaptırılmış. Cennet obruğu içindeki yeraltı deresinin denize ulaştığı yerdeki tatlı su kaynağından yararlanılarak burada yaptırılan hamamın yıkanma bölümünün tabanında yari tanrıca üç kız kardeş tasvir edilmiş.

Baskın renkleri beyaz, siyah, kahverengi ve sari olan mozaikte Zeus’un kızları Aglaia, Euphrosyne ve Thalia adlandırılmıştır.

Üç Mozaik tablonun üst kenarındaki Grekçe yazının Türkçesi şöyledir: “Ey konuk dost! Bu mucizeli suyu kimin bulduğunu, saklı kaynağını kimin gün ışığına çıkardığını merak ediyorsan, bil ki o, imparatorların dostu ve kutsal adaların dürüst yöneticisi Poimenios’tur”.

Üçgüzeller çıplak olarak kumru ve keklikler arasında, ellerinde nar çiçekleriyle dans ederken görülmüşlerdir.

Narlıkuyu’dan kuzeye doğru giden asfalt yolun 2. Kilometresinde antik şehir kalıntıları ile mağaraların bulunduğu yere ulaşılır.

Üçgüzeler müzesini imparatorluk yönetiminde etkin bir kişi olan Poimenios tarafından yaptırıldığı bilinmektedir.

Göze hoş olanı simgeleyen bu tanrıçaların adları da parlaklık, ışıltı, güzellik anlamına gelen “Kharis”  sözcüğü ile ilgilidir. Yunan mitosunun bu üç güzeli tanrı ZEUS ile OKEANOS kızı EURYNOME’nin kızlarıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git