Muğla Ölüdeniz Kelebekler Vadisi

Ölüdeniz den tekneyle yola çıktığınızda dalış yapabileceğiniz yerlere uğrayarak Kelebek Vadisine doğru ilerler tekneniz, Kelebekler Vadisine yalnızca deniz yolu ile ulaşabilirsiniz, karadan da mümkünse de yol şartları dolayısıyla denizden ulaşmayı tercih edeceksinizdir…Sadece plaj olmamakla birlikte kampta kurabilirsiniz, doğal tatil için mükemmel seçenekleriniz mevcut..Tepede Faralya köyü var buraya tırmanmak içinse vadi boyunca dik yamaçlar ve ipler bağlanmış tuta tuta çıkıyorsunuz ve aşağıya bakmamaya da dikkat edin derim, burası dünyanın çok az yerinde görünen bir tür kelebeğin doğal yaşam alanı kelebeğin adı Benekli Kaplan Kelebeği(  Jersey Tiger), bu yüzdende vadinin adı Kelebekler Vadisi, Mayıs ayı içerisinde ziyaret ederseniz bu kelebekleri görebilirsiniz, manzaralar sivri kayalar uçsuz bucaksız görünen bir vadi..Tepeye vardıktan sonra aynı yolu inmekte çıkmak kadar zor ama siz bilirsiniz dinlene dinlene çıkabilirsiniz ve inebilir yolda mola verir seyre dalabilirsiniz..Kaynağı Faralya köyünde olan 50 metre yükseklikten dökülen şelale, Vadi’nin ortasından geçen dere ile Akdeniz’e ulaşır.
Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi, 8 Şubat 1995’de 1. derecede doğal SİT alanı ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmış durumdadır..

İyi Tatiller.. 

Ölüdeniz Haritası


Daha Büyük Görüntüle

Kelebekler Vadisi Fethiye, Vadide kişisel gelişim, yoga, meditasyon, tasavvuf, doğu felsefesi (kadim bilgelik öğretileri) vb. bulunmaktadır.


Kelebekler Vadisi Benekli Kaplan Kelebeği, gidip de göremeden dönenler duyuyorum gittikçe yok olmaktalarmış..

Fethiye Kelebekler Vadisi ve Koyun muhteşemlikteki görünümü..

Benekli Kaplan Kelebeği

Fethiye Kelebekler Vadisi..Kanyon adını, mayıs-eylül ayları arasında görülen “Jarsey Tiger” adlı kelebeklerden almıştır.

Jersey Tiger( Benekli Kaplan)..

Ölüdeniz Kelebekler Vadisi, burada kamp yaparak konaklamanız yada çadır kurmanız mümkün..

Kelebekler Vadisi Şalele, 50 metre yükseklikten dökülen şelale, Vadi’nin ortasından geçen bir dere ile Akdeniz’e ulaşır.

Kelebekler Vadisi Ölüdeniz,  Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi, 1. derecede doğal sit alanıdır..

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git