Nemrut Dağı, Nemrut Dağı Milli Parkı, Adıyaman

Dünyanın 8. harikası olarak da gösterilen Nemrut Dağı oldukça gizemli..Doğu ve Batı Medeniyetinin, 2150 metre yükseklikte muhteşem bir nokta, yüksekliği on metreye varan heykeller, metrelerce uzunluktaki kitabeler, UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer almaktadır. İki bin yıldır güneşin doğuşunu ve batışını timülüsle birlikte 2230 metre yükseklikte izleyen dev heykeller, zamanıda KOMMAGENE UYGARLIĞI’na hükmetmiştir..Nemrut Dağı kaynaklara göre Hz İbrahim den 3000 sene sonra oluşturulmuştur.. Aralarında Unesco ‘nunda bulunduğu bir çok uluslararası kuruluş tarafından dünyanın en önemli kültür hazinelerinden biri  ülkemizinde önemli milli kültür parklarından biri olma özelliğini taşımaktadır..

Nemrut Dağı’ndaki Kommagene Krallığı’na ait kalıntılar, Ara Güler’in fotoğrafları sayesinde bilindi..1960 yılında Alman Der Stern dergisi için katırlarla Nemrut Dağına çıkıldı ve Ara Güler burayı ilk kez fotoğraflayan kişi oldu. Bu tarihten önce dünyanın haberi bile olmayan Nemrut Dağı üne kavuştu.. Dünyaca ünlü usta fotoğrafçımız Nemrut’u Türkiye’nin görülebilecek en güzel yeri olduğunu söyler..

Nemrut Dağı, güneşin ışık oyunlarını sergilediği yerlerden biri.. Mayıs sonrası güneşin daha dik yeryüzüne değmeye başlamasıyla dünyanın en muhteşem gündoğumu ve gün batışının seyredilebildiği yer. Her yıl gündoğumu ve gün batışını seyretmek için Nemrut Dağına binlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir.

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası olarak ilan ettiği Nemrut Dağı, Kommagene Uygarlığı eserleriyle Türkiye’nin en önemli milli parklarından. .Nemrut Dağı ve Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlar, Milli Park’ın ana özelliğini yansıtmaktadır…dedikten sonra sizleri Nemrut Dağı resimleriyle baş başa bırakmak istiyorum..


Daha Büyük Görüntüle

Nemrut Dağı Milli Parkı, Nemrut henüz bilinmezken fotoğraflayarak dünyaya duyuran ünlü fotoğrafçı Ara Güler.

Nemrut Dağı Milli Parkı, 1960 dan önce kimsenin haberi bile olmayan dağ bu fotoğraflar sayesinde üne kavuştu..

Nemrut Dağı Milli Parkı, görüpte büyüsüne kapılmamak elde değil..

Nemrut Dağı Milli Parkı,UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası olarak ilan ettiği dağımız..

Nemrut Dağı Milli Parkı, Nemrutun ilginç yanlarından birisi de tarihin bilinen ilk yıldız haritasını barındırması..

Nemrut Dağı Milli Parkı görüntüleri..

Nemrut Dağına özel otonuzla yada minibüslerle çıkabilmeniz mümkün..

Nemrut Dağı Milli Parkı, Mayıs ile Kasım ayları arasında çıkabilmeniz mümkündür..Hava koşulları dolasıyla daha sonraki zamanlarda çıkmanız mümkün olmayacaktır..

Nemrut Dağı Milli Parkı, Nemrut Dağı, güneşin ışık oyunlarını en iştahlı sergilediği yerlerden biri.

Nemrut Dağı Milli Parkı, gün batımı ve doğumu için nemrut Dağında sabahlayan olduğu söylenir…

Nemrut Dağı eteğinde konaklamanız için Güneş Otel vardır..

Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı Milli Parkı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git