Pozantı Hamidiye Köyü

POZANTI – HAMİDİYE KÖYÜ

POZANTI Akdeniz Bölgesi’nin Adana, bölümünde Adana iline bağlı bir ilçelerden biridir. Topraklarını doğuda aynı ilin Karaisalı, güneyde İçel’in Tarsus, batıda Niğde’nin Ulukışla, kuzeyde aynı ilin Çamardı ilçeleri çevirir. Merkez bucağından başka. Kamışlı adında bîr bucağı, bunlara bağlı 16 köyü vardır. Bu köyün ruhunu kavramak için havasını solumak doğal suyunu içmek lazım .

Pozantı İlçesi,: ormanlarla örtülü kesimlerini kaplar. Kuzeyde Aladağ, Karanfil Dağı, daha kuzeyde 2.689 m.’yi bulan Pozantı Dağları en önemli dağlardır. Bu engebeli alanlarda kuzeybatı – güneydoğu doğrultusunda Seyhan nehrinin kollarından Çakıt Suyu akar. Demiryolu da bu suyun vadisi boyunca gider. Türkiye demiryolu tünellerinin en uzunu olan Belemedik Tüneli, Pozantı ilçesinin sınırları içindedir. İlçenin tarıma elverişli yerleri pek yoktur. Ekonomik hayat ormancılığa, yer yer az miktarda bağcılıkla meyvacılığa dayanır. İlçe merkezi Pozantı denizden 860 m. yüksekliktedir. İç.

pozantı hamidiye köyüNüfusu ise 1000 civarındadır.500-600 haneli geçim kaynağı çiftlik olan orman köyüdür ve bir de Pozantı’nın en büyük araziye sahip köyüdür Hamidiye. En önemli unsurlarından biri ise yaban hayatı geliştirme sanatıdır. Rakımı ise 1250 civarındadır.
Piknik alanlarıyla meşhurdur mesela Yeter Oğlu. Doğal dağdan gelen suyla , yemyeşil çimenleriyle, piknik için ağaçlardan yapılmış köşkü ile meşhurdur. Daha çok dağ keçileriyle meşhurdur.Yalnız kışları çok soğuk olduğu için pek tercih edilmez daha çok yaz aylarında insan nüfusu artar.Pozantı/ Hamidiye doyumsuz bir atmosfere sahiptir.Ayrıca pazantı şeker pınarı ve hayat suyuyla meşhurdur.Şeker Pınarı Pozantı ile Ulukışla arasındadır.dünyaya dağıtılan hayat su oradan çıkmaktadır.O yüksek dağın eteklerinden bir sus akmaktadır.Biz bu suya ’’ Öz’’ deriz. Bu öz suyunun çıktığı yerde canlı alabalık yetiştirme tesisleri vardır.

Pozantı ilçesinin Hamidiye köyü tarafından Taş Köprü adını verdiğimiz köprünün hemen üstünde Sezer Otel’i ile meşhurdur. Otel’in karşısında müthiş manzaralı büyüklü ,küçüklü mağaralar bulunmaktadır. Köyümüz’ün birçok alanı bahçelerle kaplıdır ve bu bahçelerde Üzüm, kiraz,elma ve daha birçok çeşit meyve yetiştirilmektedir ve üzümler den tezgahlarda çiğnenip kaynatılıp günlerce uğraşılır.ve pekmez yapılır .Pozantı Hamidiye köyünde gezilecek yerler:

  • Yeter Oluğu
  • Kocapınar
  • Şeker Pınarı
  • Karanfil Dağı
  • Dağları

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git