Sivas camileri

Sivas ili tarihi ve turizimi kadar camileri ile de ünlü ve bir o kadar muhteşem bir şehirdir.camilerinin dekoru ve kesme taşlarla yapılmış olması yabancı ve yerli turistlerin uğrak yeri kadar beğeni bulduğu camilerle doludur.camilerin bir kısmı şehir merkezinde olup diğer kısmı ise ulaşımı kolay ilçelerinde bulunmaktadır.osmanlı tarihinin en anlamlı camilerinden oluşan  bu şehir dünyaca bilinen en meşhur camileri ile bulunmaktadır.sivas’a gittiğinizde kesinlikle uğrak yeriniz olacak bu camilerin minareleri ve kubbeleri kare planlı taşlarla yapılmıştır.geçmiş çağda yapılmış olan camiler günümüzde tarihi ve eserleri bozulmaksızın tadilat yapılarak siz sivas camilerini gitmek isteyen halkımız için dekore edilmektedir.

 

Sivas çarşı merkezinde olan bu cami 1421 yıllarında küçük mecit olarak yapılmıştır.1805 yılında ise Alaeddin paşa bu mescidi yıktırarak büyük bir cami yapılmıştır.

Bu cami 1580 III.Murat han’ın vezirlerinden mahmud paşa tarafından yapılmıştır.caminin üzeri tek  kubbe ile örtülüdür…mihrap ve minberi mermerden yapılmıştır.

Caminin mimari yapısında hakkında bilgi bulunmamaktadır.günümüzde bu cami yıkılmış yerine harik ahşap çatılı bir cami yapılmıştır.

Sivasın Divriği ilçesinde bulunan bu cami 1229 yılında yapılmıştır.caminin mihbari kesme taşlarla yapılmış olup harika görünümü  ile en ünlü camidir…

Bu cami sivasın zara ilçesindedir.Zaralızade Lütfullah tarafından 1809’da yaptırıldığı bilinmektedir.caminin minaresi taş kaideli ve yuvarlak gövdeli olup iki şerefeli bodur bir minaredir.

1799 yılında yaptırılmıştır.kubbe dışında olan kısımlar ahşap çatılıdır.minaresi kesme taşlarla dekoro edilmiş olup cami ise kesme taştan kare planlı olarak yapılmıştır.

Sivasın merkezinde sularbaşı mah.olan bu cami 1580 yılında kesme taştan yapılmıştır.kubbeli muhteşem bir camidir.

Kangal ilçesinde bulunan bu cami kangal ağası abdurrahman paşa tarafından yapılmıştır.kesme taşlarla yapılmış olan bu cami kare planlı olup tromplu kubbe ile örtülmüştür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git