Sivas hediyelik eşyalar

Sivas’ta alışveriş hediyelik eşya sektörü muazzam nitelikte canlıdır…Sivas’ın en önemli el zanaatlarından olan gümüşçülük ve el sanatlarına yönelik bir çok harika eşyaları bu şehirde bulabilir ve şehrin sanat farkını görebilirsiniz…kemik tarakları ile kentin ünlü eşyası halı ve kilimleri ile de dünyada çok fazla beğenilen tarihi bir şehirdir.Sivas’ta gideceğiniz  her alanda farklı bir o kadar da el sanatına özen göstererek yapılan eşyaları bulabilirisiniz…el emeği olan gümüş kemerler ve gümüş terlik üretimi de Sivas gibi muhteşem bir şehirden üretilmektedir.şehrin kültürel eşya zenginliği geniş bir o kadar da güzelliklerle doludur…uygun fiyatları ile de cazip olan kültürel el Sanatlarını sunan Sivas’ın muazzam hediyelik eşyaları……

Sivas halıları;Selçuklu döneminden 13.yüzyıldan günümüze kadar devam eden  geleneğin ve kendine has çalışmanın meyvelerdir diyebiliriz. Sivas’ın Dünya halı sektöründe de çok önemli yeri vardır.

Sivas kemik tarağı Sivas’ın en kayda değer el sanatları arasında sayılır. Bu sözünü ettiğimiz tarak koç,manda ve öküz boynuzundan elde edilmektedir.

işlemesi ile sivasın harika el sanatı yaygın kemik tarak ustalarını sivasta bulmak çok kolaydır.

Kilim dokumacılığı Sivas’ın daha çok köylerinde gelişmiştir..yaygın ve harika kilimler desenli ve motifler şeklindedir.al,yeşil,mavi ve turuncu en yaygın kilimlerdir…..

Bıçakçılık mesleği Sivas’ta 1950-1960 yıllarda gelişmiş,insan gücüyle çalışan aletlerle üretim yapılmaktadır.bıçakları ile ünlü şehrin en yeni sanatları…….

Turistik değeri paha biçilmez olan çubuk kalem el sanatının yapımında germişek veya karamuk adında ağaç kullanılmaktadır.

Gümüş işçiliği şehrin en önemli ince  işçilik sanatıdır.ahşap kalıplardan hazırlanarak tel ve ince levha haline getirilerek gümüş kaplanmaktadır..

ince işçiliği ile zarif görünülü gümüş takılar sivas turistinin uğrak eşyasıdır….

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git