Sivas medrese ve camileri

Sivas medreseleri ve camileri ile ünlü muhteşem bir şehirdir.tarihsel açısı geniş çaplı olan bu şehirde harika taşlarla tasarlanmış camileri ve medreseleri bulmak hiç de zor değildir…kent meydanı  Osmanlı ,Selçuklu ve cumhuriyeti dönemi eserler ile doludur..medreseler portal zengin süslemeleri ile yapılanmıştır.sivasın bir diğer özelliği ise dini duyarlılığa yıllarca sahip çıkmış ve yeniliklere daima açık olmuştur….sivasın köylerinden ilçelerine kadar onlarca medreselere ve camilere rastlamak kesinlikle mümkündür.birde kitabesi olmayan keşfedilmeyen binlerce medreselerde muhakkak bulunmaktadır..sivasın tarihini,dini duyarlılığını ve kültürel gelişimini kısaca resimlerle bütünleştirmiş bulunmaktayız…

1576 yılında yaptırılmıştır.kesme taştan  iki katlı ortası avlulu etrafı ise odalarla yerleştirilmiş hanın ahır kısmı mevcuttur.

1271 yılında inşa edilmiştir.sarımsı renkli taşlardan oyma olarak yapılan giriş kapısı mevcuttur.cephenin her iki tarafı köşe kuleleri ile zengileştirilmiştir.

sivasın doğu yönünde bulunan çifte minareli medrese girişi en güzel taş süslemeler ile dizayn edilmiş tuğla ve çini örgülü iki minaresi ile dikkat çekmektedir….

Güzelliğini anlatmak bitiremeyeceğim gök medrese açık avlulu dört eyvan şemasının yapılandırılmış iki katlı olması bilinmektedir.plastik sanatın en yeni eserleri ile inşa edilmiştir…

En önemli  özelliğini sizlere açıklamadan geçemeyeceğim güdük minarenin cenazelik bölümünnde olmasıdır.silindirik tuğla ile örülmüş en harika görünümü ile adıyla ünlenmiştir.

İsmi ile bilenen bu kale caminin en önemli  özelliği kaybolan eşyaların yitik taşının üzerinde tesbit edilmesi ve eşyalarınızın bulunmasına vesile olan camidir.

Sivasın merkezinde mahkeme caddesinden bulunan bu han Sivas valisi Sinan paşa tarafından yaptırılmıştır…kesinlikle görmelisiniz…..

Ulu cami zamanla eğilen ve eğri olarak görünmesi ile ayakta kalan minaresi ile bilinmektedir…1196-1197 yıllarında yaptırılmıştır…..

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git