Sivas türbeleri

Sivas dini truzim açışından bilinen en önemli şehirdir Türbeleri ile anılan bu şehirde harika ve muhteşem türbeleri bulmak hiç de zor değildir.ulaşımı kolay türbelerin camilerde de yer alması kesinlikle mevcuttur…sivas’ın türbelerini merak eden ziyaretçilerimiz bu muazzam şehre bizzat gidip yerinde görmelisiniz…Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin büyük kentlerinden olan Sivas’ın ilçe ve köylerinde araştırmayı bekleyen binlerce türbeler bulunmaktadır. Türbede yatan zatın özelliğini bilmek isteyenler buyurun hep birlikte sivas’ın birbirinden maneviyatlı türbelerini inceleyelim….

Türbe kare planlı kaide üzerinde yekpare taş ayakların taşıdığı kubbeli türbedir.dört tarafı açık yeşillikle çevrilidir….

gani paşa türbesi sivasın divriği ilçesinde bulunmaktadır

türbe kesme taştan içten ve dıştan sekizgen planlıdır ve üzeri kubbe ile örtülüdür.kitabesi bulunmayan türbe xıı.-xııı yy ortalarından yapılmıştır….

Sivas şehri tarihi illerimizden olup sivasa ışık tutan isimlerden olan İsmail hakkın efendi’nin huzur ve huşu içerisinde ibadet edilen mübarek bir türbedir….

Sivasın kale mahallesinden bulunan bu türbe büyük ölçüde taşlardan yapılmış kütlevi bir yapısı vardır.türbenin içinde 13 adet sanduka vardır…..

Köse Süleyman türbesi sivasın 80km.doğusunda en harika Suşehri ovasında bulunmakta 2812m. yüksekliktedir..

Cami 1564 yılında yaptırılmıştır.sivasın tam olarak merkezinde yer almakta olup en yeni kesme taşlarla dizayn edilmiştir.

Sivasın meydan camisinin avlusunda bulunan bu türbe 1600-1601 yılında yapılmıştır.harika tuğla  kemerli tonoz ve iki tarafı eğimli kırma çatı ile örtülüdür…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git