Sivas zara

Zara, Sivas ilinin gelişmiş ilçelerindendir. Zara ismini oraya yerleşen zaro adında ermeni bir kadından almıştır.ilçe  nüfusunun büyük bir kısmı kürt alevisidir. Türkmenler,koçgirliler ve Çerkezlerden oluşmaktadır. Zara ilçesinin en yüksek dağı Suşehri tarafında 3015 metre irtifa ile kösedağdır..diğer yüksek dağları ise Beydağ ve yılanlıdır.gezip görülmeye değer en harika yüksek dağlardır…temiz doğa havası ile iç içe olabileceğiniz muhteşem manzarası olan zara ilçesi turistlerin kesinlikle tercih edecekleri kenttir.ilçenin bitki örtüsü genel olarak bozkırdır.şerefiye bucağı ise ormanlıdır.akarsu taraflarında söğüt ve kavak yetişmektedir.iklimi;kara iklimdir,yazları sıcak ve kurak kışları ise soğuk bir o kadar da karlı geçmektedir.ince Halil yaktığı türküleri ile ünlenen ve  müzik haritasına koyan kişi Yakup bozalioğludur.kültürel  ve turistik yönden gelişmiş en güzel Sivas’ın ilçelerinden zara…….

sivasın gelişmiş ilçesi olan zara’nın gündüz en güzel doğa  görünümü

Yukarı Kızılırmak havasında bulunan hafif tuzlu bir göldür.doğusunda harika küçük Keşan adası bulunmaktadır.

Köyün Sivas’a 100 km Zara’ya ise 40 km uzaklıktadır.muhteşem yeşilliği ile ilçenin en güzel köylerinden bir tanesidir.

göl ve yeşilliğinin  bir arada doğa ile başbaşa kalabileceğiniz bu harika pinki alanı zara ilçesinin en meşhur yeridir.

Nasır köyü 1730 yıllarından kurulmuştur.Zara’ya 23 km mesafede olup ilçe merkezine ulaşımı oldukça kolaydır.

İlçenin en yüksek dağı olup 2815 metredir.bu dağda çok sayıda yaylalar bulunmaktadır.yayla keyfi yapmak isteyenler için serin harika bir mekandır…..

Sivas’a 111 km. Zara ilçesine ise 41 km uzaklıktadır.köyün en büyük özelliği yemyeşil görünümü ve muhteşem piknik alanlarının olmasıdır.

şenlikleri ve doğası ile bilenen beydağı turistleri genellikle uğrak yeridir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git