Soğanlı Köyü

SOĞANLI KÖYÜ

Soğanlı köyü Bizans kökenli bir Türk köyüdür. Romalılardan kaçan Bizanslıların saklanmak amacıyla oydukları mağaralar ve inançları gereği kayadan oydukları kiliseler turistlerin ilgisini çekmektedir. Kapadokya’ya yakınlığı ile turistleri kendisine çeken Soğanlı turizm açısından önemli sayılmakta özellikle yaz aylarında turistleri ağırlamaktadır. Tarihi M.Ö. ye dayanmakta, tahmini olarak 1200 yıllarında da Türklerin toprağı olduğu bilinmektedir.

soğanlı köyü

soğanlı köyü

Soğanlı Köyü’nün etnik yapısı sadedir. Sadece Türklerden oluşur. Konuştukları dil Türkçe’dir.

Soğanlı Köyü insanları geçimini tarım, arıcılık ve turizmden sağlar. Tarım alanında tamamen organik bir işleyiş hakimdir. Arıcılık faaliyetleri gelişmiştir ve balları karakovan balıdır. Turizm alanı ise diğer iki alanı içine alabilecek denli büyüktür. Turistlere tarımdan elde ettikleri kayısıları, arıcılıktan elde ettikleri has karakovan balını satarlar. Ayrıca kendilerine has bir bez bebekleriyle geçimlerini sağlarlar. Bez bebekleri sadece Soğanlı Köyü’ne hastır ve köy insanları bu bebekleri kendi köylerinde satabildikleri gibi Kapadokya’da da satabilirler.

soğanlı köyü camisi

soğanlı köyü camisi

Soğanlı Köyü insanının gelenek ve görenekleri diğer yöre insanlarına göre çok fazla farklılık göstermez ancak en keskin alışkanlıklarından biri başka bir şehirden gelen misafire evlerindeki baldan ikram etmeden göndermez, başka bir şehre giderken de ellerinden bal eksik olmaz. Eğer bayram ise köyün genç, çoluk çocuk bütün erkekleri ve kadınları ayrı ayrı bayramlaşmak için tüm köyü dolaşırlar.

soğanlı köyü

soğanlı köyü

Soğanlı Köyü’ne ziyaretlerim yılda iki seferi bulabiliyor çünkü orada yılın yedi ayı anneannem ve dedem var. Dedemin her ne kadar sağlığından endişe edip oralara göndermek istemesek de Soğanlı’nın kendini dinç tuttuğunu söylüyor. Çocukluğu oralarda geçtiği için kopamıyormuş. Tabii gittiğinde gazetesini açıp okuyamıyor çünkü oralar tembel insan sevmez. Yaz ya da kış hiç fark etmiyor çünkü Soğanlı insanının yapacak bir işi muhakkak oluyor. İklimi hele Adana gibi sıcağı nemi bol bir yerden giden insanlar için çok güzel. Gölgesi donduran, sıcağı yakan cinsten. Yemek için balık, kebap, tavuk yapan bir köy restorantı da mevcut ve sabah kahvaltısının denenmesini şiddetle tavsiye ediyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git