Turizm Cenneti Antalya

ANTALYA
1- Doğa güzellikleri : Antalya’da doğa güzellikleri çoktur. Mesela görülmeye değer şelaleleri ” Düden Şeşalesi ” ve ” Manavgat Şelaleleri. ” Antalya’nın bir çok güzel plajları, mağaraları ve yaylaları da vardır.
2- Antalya’nın tarihi ve turistik yerleri çok fazladır. Bunların bazıları ;

  • * Demre Kuş Cenneti
  • * Manavgat Nehri
  • * Simena Kalesi
  • * Oluk Köprü
  • * Konyaaltı Plajı
  • * Antalya Hayvanat Bahçesi

3- Geçim kaynağı : Ticaret, tarım ve turizm ön plandadır.
4- Yiyecek ve İçecekleri : Hülüklü çorba, toros salatası, hibeş tandır kebabı, şakşuka tarifi, saç kavurma.
5- Nüfusu : 1.001.318 kişi yaşamaktadır.
6- Sanayisi : Sanayisi çok fazla gelişmemiştir. bunun nedeni turizmin ve tarımın ön planda olmasıdır.
7- Gelenek Görenekleri : Düğün ile ilgili geleneklri : Antalya’da Düğün üç gün sürer. Kız evinin büyük bir masrafa girmesidir. Çünkü kız evi bütün eşyayı yapmak zorundadır.

antalya
8- Bende bıraktığı izlenimler : Dünyada daha farklı kültürlerin olması beni etkiledi. Saygı duymayı öğrendim. Kendimi aşmayı , ufkumu genişletmeyi , evrenselleşmeyi öğrendim.
9- Etnik yapısı : Akdeniz Ege şehirlerinden farklı olarak mevsimsel olarak ciddi farklılıklar göstermektedir. Yurt dışından gelen insanlara doğal güzellikleriyle karşılık veren Antalya aynı zamanda kendi ülkesinin insanlarına da iş zenginliğiyle karşılık verir. Yazın kış nüfusuna göre yaklaşık üç kat daha fazlalık göstermektedir. Tabiki bu nüfusu oluşturan sadece tek bir kimlik değildir. Bütün Dünya halklarıyla orada karşılaşmak mümkündür. bu yüzden kozmopolitik yapısını her zaman korumaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git