mersin yat limanı

1993 yılında  ihale edilen Mersin yat limanın Ekim 1994 te temeli atıldı ve altyapısı için 17 milyon dolar harcandı. Yap-İşlet-Devret modeliyle özelleştirilmesi için yapılan 3. ihaleyi 2006 yılında ERS İnşaat A.Ş kazandı. Şu anda bu Marina Mersin Büyükşehir Belediyesi sınırlarındaki Yenişehir ilçesinde bulunmaktadır.

Yat limanı Mersin ilinin merkezinde kent ile deniz arasındaki bağlantıyı güçlendirmek için tasarlanmıştır.

Mersin yat limanında tasarlanan ana yaya aksı, yaya aksının desteklediği birimler ve öngörülen aktivitelerle bu bölgenin canlandırılması hedeflenmiştir.

Mersin yat limanında alan doğu-batı yönünde, Ticari, İdari ve VIP olmak üzere üç ana bölgeye ayrılmıştır.

Mersin yat limanı çekek sahası ise batıda yer almaktadır. Kentle yat limanı arasındaki sınırı çizen otopark yaya aksı ile çakışmamaktadır.

Üç noktadan şehire bağlanan ana yaya aksının oluşturduğu omurga, yeşili kıyıdan ayırır. Kıyı kesimde, yürüyüş, dinlenme, seyir, sergi alanları bulunur.

Mersin yat  limanın yeşil kesiminde ise, yürüyüş ve bisiklet yolları, yüzme havuzları, oyun parkları, açık alanlar ve spor alanları (kaykay alanı, paten alanı, basket, tenis, badminton ve bocce sahaları, mini golf alanı, köpek alanı) bulunur.

Mersin yat limanında omurga, kapalı, açık ve yarı açık mekanlardan oluşur; açık alanlar bölgeler arası ilişkiyi sağlarken, her fonksiyonun oluşturduğu birimleri destekler.

Mersin yat limanında daha dinamik, birbiri içine akan mekanlar yaratılır ve farklı perspektiflere olanak tanınır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git