Rumelikavağı, Sarıyer İstanbul

İstanbul Sarıyer ilçesinde,balığı,midyesi, inciri ile meşhur bir semt, Sahilde,Rumelifeneri ve Sarıyer arasında kalır, midye denilince ilk akla Rumelikavağı gelir. Ayrıca Rumelikavağın’da 4 adet plaj bulunmaktadır.Altınkum, Elmaskum, Aile Plajı ve Askeri plaj, Altınkum plajına sadece bayanların girebildiğini duymuştum…Denizkenarında şirin bir yer,İstanbul’ dan çok uzaktaymış gibi duruyor..

Sarıyer’ den minibüs ile 10dk.mesafede ayrıca da Beşiktaş’ tan otobüsler var…Rumelikavağı vapur iskelesi ;Şehir Hatları İşletmesinin Avrupa yakasındaki son iskelesi…

Askeriyenin de olduğu bölgede askeriye dışında kalan yerlerde Telli Baba adında bir türbe de var Rumelikavağı girişinde ve sahil boyunca ucuz balık ve midye kızartma lokantaları var..

Havantepe’de mutlaka çekim yapılması gereken bir yer.

Rumelikavağı HaritasıTanıtım Videosu

Rumelikavağı Sarıyer

Rumelikavağı Sarıyer İstanbul

Rumelikavağı Fotoğrafları

Rumelikavağı’ dan Görüntüler

Telli Baba türbesine evlenmek isteyen genç kızlar gidiyor.. Evlenmek isteyen genç kız oradaki tellerden alıyor, ne kadar kısa bir gelin teli alırsa isteği o kadar çabul gerçekleşior diye söylentiler var..Evlendikten sonrada türbeyi tekrar ziyaret edip, orada satılan gelin tellerinden alıp türbeye bırakıyor…Türbe hakkında bir çok rivayet var, ben sizlere bir tanesini anlatayım…Aslında mezarda; Türk balıkçıya âşık olan Rum rahibe kız Rumelikavağı’ndaki manastırdan deniz yolu ile kaçarken, kayığının batması sonucu boğularak ölüyor ve cesedi o bölgede kıyıya vuruyor ve o bölgeye gömülüyor mezarının üzerine gelin teli konuluyor..Fakat zamanla söylenenler değişikliğe uğraya uğraya ‘Telli Gelin” “Telli Baba” oluyor..

 

Telli Baba Türbesi…

Telli Baba Türbesi Sarıyer

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git