Antalya Tarihi Aspendos Tiyatrosu

Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan ve Belkıs köyünde olan ve anfi tiyatrosuyla meşhur olan adete bir antik şehirdir.

Aspendos Serik ilçesinin 8 km doğusunda,Köprüçayı’nın dağlık bölgesinden düzlüğe indiği yerde MÖ 10. Yüzyılda akalar tarafından kurulmuş ve antik kentin zenginleri ve devlerinden biri haline gelmiş.Buradaki tiyatro M.S.2. Yüzyılda Romlılar tarafından yaptırılan ken biri büyük bir tepe,diğeri küçük bir tepe üzerine kurulmuştur.Bölgeye MÖ 1200’den sonra Yuan göçleri olmuştur oysa Aspendos adını kaynağı Rumlardan önceki yeni Anadolu dilidir.Önemli dir ticaret yolu üzeri olan Köprüçayı  ile limana bağlandığı için Aspendos her çağda devletlerin ele geçirmek istediği bir kent olmuştur.

20.000 Kişilik tiyatrosu ile meşhurdur.Dünya tarihinde en güzel korunan ve günümüze kadar getirilen Aspendos tiyatrosunu görmek için bütün dünyadan ülkemize akın akın insanlar gelmektedir.Tarihi güzelliği insanları birkez daha hayran bırakan Aspendos tiyatrosunda yazın sıcağında milyonlarca insanın müzik dinlemek vede tarihle iç içe olmak için geldikleri Aspendos Tiyatrosunu sizlere elimden geldiğince tanıtmya çalıştım,sadece burdan bakmakla olmaz otarihi güzellikleri yaşamak için sizleri Buraya bekliyoruz ….

Her yıl yerli yabancı Aspendos’u gezmektedir.Antik Tiyatroda konser denlemek isteyenlere bir fırsat verelim gelin müziğin tadını antik kent Aspendos’da çıkarın.

tarihin güzelliği aspendos

Milyonlarca insan sadece Aspendos tiyatrusunu görmek için sadece Antalya Şehrimizi tercih ediyor.Sizde onlardan biri olabilirsiniz neden olasın.

tarihi aspendos

Her karesinde tarihi güzelliği ve asla başkalrıne verilemez güzelliğ ile sizleri Aspendos’u görmeniz için yeterli bir sebebtir.

aspendos resimleri

Kente gelen insanları yolun sonunda bütün tarihi güzelliğ ile Aspendos Tiyatrosu karşılayacaktır.

aspendos tiyatrosunda müzik

Bakın bakalım milyonlarca insan sadece muhteşem görünüşü ile hem Aspendos’u görmeye hemde müzik ziyafeti yaşamak için burayı tercih ediyorlar.

aspendos tiyatro çevresi

Her bölümünde tarihi eserleri ile bizlere güzelliği yaşatan ve günümüze kadar getirmeyi  başaran koruyan herkes emin olun bu güzelliği dünyadaki insanların görmek için geleceklerini biliyorlardı.

antik aspendos tiyatrosu

Bizler tarihi eserlerin korunduğu zaman nasıl daha güzel ve dikkat çekici olabileceğini anlatan en güzel eser bence.

antalya aspendos

Doğal güzellik yeşilin ortasında bulunan Tarihi Aspendos tiyatrosuna birde tepeden kuş bisali bakmaya nedersiniz,bence muhteşem görünüyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git