Kemer

KEMER(Eskiadı:Kemer,Edremit)

Osmanlı döneminde Hüdavendigâr (Bursa) vilayetinin Karasi Sancağı’nda, Balıkesir‘in 85. kilometre batısında ve Ayvalık‘ın 30 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Kemer, Edremit Körfezi sahilinden 2 kilometre, iskelesi olan Akçay’dan 5 kilometre uzaklıkta kaza merkezi kasaba idi. 4 bin 132 kişilik nüfusu, 6 mahalle, 5 cami, 1 medrese, 1 rüşdiye ve bir kaç kıbyan mektebi, 1 kilise, 160 dükkan, 4 halı ve kereste fabrikası vardı. Sahile yakın tepelerde yapılan kazılarda eski eserlere rastlanılmıştır.

Daha sonra “Burhaniye” adı verilmiş olan Kemer kaza merkezi, livanın batısında ve Edremit Körfezi kıyısındaydı. Doğudan Balıkesir merkez kazası, kuzeyden Edremit kazası, batıda Edremit Körfezi‘yle, güneybatıdan Ayvalık kazası, güneyden Aydın vilayeti ile sınırlıydı. 41 köyü olan kazanın 18 bin 811 nüfusu vardı.

İlçede çavdar, yulaf, burçak, darı, nohut, arpa, bakla, börülce, mısır ve hububat yetiştirilirdi. Ayrıca zeytin, üzüm, palamut da boldu. Zeytinyağı ve şarap ihracıyla ilçeye önemli ölçüde  gelir elde edilirdi. Ormanları da bol olup, çam ve meşe ağaçları yetiştirilirdi. Tatlıca Köyü‘nde eski bir maden akmaktaydı.İlçede Ocak 1822‘de baş gösteren ayaklanma olayı sonucu, hükümet kuvvetleri, asileri bastırarak bütün mallarına el koymuştur.

Antalya Kemer

Antalya Kemer

Kemer

Kemer

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git