Kültür Etkinlikleri / Dolmabahçe Sarayı / İstanbul

150 yıllık tarihi ile Dolmabahçe Sarayı, 19. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen Dolmabahçe Sarayı, Türk ve Avrupa tarzı mimarisiyle 150 yıldır tarihimizi yaşatıyor…Dolmabahçe Sarayı, Kabataş ile Beşiktaş arasında kalan, Üsküdar’ın karşısında yer alıyor..
Abdülmecid tarafından 1843-1856 yılları arasında yaptırıldı. Sarayın mimarisinde geleneksel orta sofalı Türk evi planı, süslemeler ise barok ve rokoko tarzları uygulanmış.
Dolmabahçe Sarayı gerek genel yapısı gerekse de süslemeleri ile birçok mimari unsuru ve sanat akımını bir arada taşıyor… Sarayın ana binası tek çatı altında ve 14595 metrekarelik bir alanda.285 oda, 43 salon, 6 balkon, 6 hamamdan oluşmakta. Bu mekanlar 1427 pencere, 25 değişik kapı kara ve deniz yönüne açılmakta. Saray ihtişamını mimarisinden ve dekorasyonundan almıyor. Duvarlarını süsleyen döneminin Türk ve yabancı ressamlarının eserleri olan tabloların da bunda katkısı büyük..
Sarayın (Hususi Daire) adıyla tanınan bölümün denize bakan yönündeki dördüncü oda da ise en önemli mekanlarından biridir, Atatürk’ün hayata gözlerin kapadığı tarihi bir oda var, bütün eşyasıyla bir müze halinde kullanılmakta ve 10 Kasımda herkes tarafından ziyaret edilmektedir….

Dolmabahçe Sarayı Haritası


Tanıtım Videosu

Atatürk ‘ün Odası Dolmabahçe Sarayı İstanbul

Dolmabahçe Sarayının Girişindeki Saat Kulesi ve sarayın bahçesinden bir görünüm…

Dolmabahçe Sarayın İç Görünümü

Dolmabahçe Sarayı İstanbul

Dolmabahçe Sarayı İçi

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul, Beşiktaş

Sarayın, İtalyan ve Fransız Sanatçılar Tarafından Yapılmış Tavan Süslemeleri

Dolma Bahçe Sarayı Ziyaret Saatleri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git