Mersin Ayatekla (meryemlik)

Ayatekla Mersin’in Silifke ilçesinde yer almaktadır. Şehrin yaklaşık 1.5 km güneyinde bulunan Ayatekla, Hıristiyanlık dönemine ait dini bir merkezdir. Ayatekla veya Meryemlik olarak bilinen kutsal alanın kuruluşu MS. 50 yıllarında başlamıştır. Ikonialı (Konya) bir azize olan Hagia-Thecla (Ayatekla), Hz. isa’nın havarilerinden St. Paulus’un Hıristiyanlık öğretilerini benimsemiş, öncü bir misyonerdir. St.Paulus’un Konya’da verdiği vaizlerden çok etkilenerek kendini dine adamıştır. Thekla, Konya ve Yalmaç’daki Roma izlenmelerinden kaçarak Silifke’ye gelmiştir. Önceleri ibadetin gizlice yapıldığı katokomb denilen, doğal mağarada yaşamıştır.
Ayatekla, Hıristiyanlığın en eski ve en önemli kutsal alanlarından biridir. Burası daha sonraki Bizans dönemlerinde dini bir yerleşim olmuş ve Ayatekla olarak anılmıştır.

 

Mersin Ayatekla kilisesi günümüzde meryemlik olarak bilinen yeraltı ibadet mağarasıdır. irili ufaklı sarnıçlar ve nekropol alanını  görmek mümkündür.

ayateklaya payanda amaçlı korint sütunlar konulmuş mozaik kaplamalar yapılmış ve 4.yüzyıl  sonlarında kiliseye dönüştürülmüştür.

ayateklanın içinde yaşadığı mağara kayboluşundan sonra hıristiyanlarca kutsal sayılmış ve hıristiyanlık dininin ms.320 yılında serbest kalıncaya kadar gizli bir ibadet yeri olarak kullanılmıştır.

ayatekla ve meryemlik olarak  bilinen kutsal alanın kuruluşu ms.50 yıllarında başlamıştır.

hıristiyanlar yılın belirli dönemlerinde ayatekla yeraltı kilisesine gelerek ibadet ederler.

ayatekla mersinde görülmesi gereken tarihi yerlerden biridir çünkü ayatekla dünyanın en eski ibadethanelerindendir.

ayateklada farklı kalıntılar görmek isterseniz üzerine inşaa edilen anıtsal zenon bazilikasının apsis  kalıntısı ,büyük sarnıç ve hamarnıyı gezebilirsiniz.

mersine yaklaşık 1,5 km. uzaklıkta olan ayatekla kilisesi hıristiyanlık dönemine ait bir merkezdir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git