Mersin st. paul kuyusu

Mersin’in Tarsus ilçe merkezinde, Cumhuriyet Alanının yaklaşık 300 metre kadar kuzeyinde, eski Tarsus evlerinin yoğun olduğu bölgede, öteden beri St.Paul’un evinin yeri olarak kabul edilen bir avluda bulunan kuyu, St.Paulus Kuyusu olarak bilinir. Bu evin bahçesinde yakın zamana kadar yapılan küçük bir kazı çalışmasında bazı duvarlar ortaya çıkarılmıştır.
St. Paulusun Hristyanlık için önemine bağlı olarak, bu kalıntıların ve kuyunun çok eskiden beri kutsal sayılması, bölgede yakın zamana kadar yaşayan hristiyan cemaatinin izleri olarak yorumlanmaktadır.
Çevre düzenlemesi yapılmakta olan kuyunun çapı 1.15 metre dir. Ağız taşının silindir biçiminde olmasına karşın, asıl kuyu gövdesi kare biçimindedir ve dörtgen kesme taşlarla yapılmıştır. Derinliği 38 metre. olan kuyunun suyu yaz kış hiç eksilmez.
Kudüs’e hacı olmak için yöreden geçen hristiyanlarca kutsal sayılan bu kuyu suyundan içilir. Bunun yanısıra yapılan kazı çalışmalarında St.Paulus’un doğduğu ev olarak tahmin edilen evin taş duvarları St.Paul Kuyusunun hemen yanında ortaya çıkarılmıştır.

st. paulusun doğduğu ev olarak tahmin edilen evin taş duvarları st. paul kuyusunun hemen  yanında gün ışığına çıkarılmıştır.

st. paul kuyusu dörtgen kesme taşlarla yapılmıştır  derinliği 38 m dir ve yaz kış suyu hiç eksilmez.

St.Paulus’un Hristyanlık için önemine bağlı olarak, bu kalıtıların ve kuyunun çok eskiden beri kutsal sayılması, kentte yakın zamana kadar yaşayan hristyan cemaatinin inancının izleri olarak yorumlanmaktadır.

çevre düzenlemesi ve çevre istimlakları yapılmakta olan kuyunun çapı 1.15 m dir. Ağız taşının silindir biçiminde olmasına karşın, asıl kuyu gövdesi kare biçimindedir .

hacı olmak için kudüse giderken yöreden geçen hıristiyanlarca kutsal sayılan bu kuyu aynı zamanda suyuda içilebilir.

Tarsus evlerinin yoğun olduğu bölgede, öteden beri St.Paul’un evinin yeri olarak kabul edilen bir avluda bulunan kuyu, St.Paulus Kuyusu olarak bilinir.

Halk arasında Roma döneminden kalma kuyu suyunun şifalı olduğuna inanılır. Günümüzde turistlerin yoğun ilgisini çeken bu kuyu suyunun kutsal olduğu bilinir.

Ağız taşının silindir biçiminde olmasına karşın asıl kuyu gövdesi kare biçimindedir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git