İstanbul – Taksim – Taksim Meydanı – Beyoğlu

Eğlenceli bir İstanbul mekanı…diyerek başlamak istiyorum yazıma..

Taksim Hakkında

Osmanlı döneminde civar semtlere su taksim etmek için yapılan su deposundan adını alan taksimde caddenin iki tarafında karşılıklı  birbirinden meşhur mekanların yer aldığı bir İstanbul semti.. Bir yanda Galatasaray Lisesi, rengarek, otantik restoranları ve Balık Pazarını içine alan Çiçek Pasajı…sinemalar, tiyatro, kafe, lokanta ve eğlence yerleri… Taksim meydanına ulaşan cadde hareketli, daima kalabalık gün ve geceleri ile meşhurdur..

Tünelin üst ucu İstiklal Caddesinin başlangıcıdır. Eski tramvayların kullanıldığı cadde sadece yayalara açık olup, konsolosluk kiliseler mevcuttur..Taksim Meydanı’nından başlayan ve Tünel ‘ e kadar devam eden nostaljik tramvay yolculuğu Beyoğlu’nun olmassa olmazları arasında yerini alır, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmekte Beyoğlu’na gerçek kimliğini kazandıran kültürel ve sanatsal faaliyetler bu caddenin çekiciliğini ön plana çıkarıyor..
İstanbul’luların buluşma mekanı olma özelliğini asla kaybetmeyen Taksim de eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürer…Çok sayıda mağaza, sinema ve tiyatro salonu, sanat atölyesi, sergi salonu, bar, disko, kafe barındırır. Özellikle hafta sonları Taksim’de 24 saat hareket vardır sabah saatlerine kadar gece kulüpleri kapanmaz…Tam gaz eğlence yani:))

Cumhuriyet Anıtı

Taksim Meydanı’nın simgesi haline gelen anıt İtalyan heykeltraş Pietro Canonica’ya yaptırılmış, 1928 yılında yerine yerleştirilmiştir. Anıtın yapımı 2,5 yıl sürmüş, anıt taş ve bronz kullanılarak yapılmıştır. Türk’ün Kurtuluş Savaşını, Atatürk ve arkadaşlarını sembolize eden, göze hoş görünen bu abide Taksim meydanını süslemiştir..

 

Taksimi meydanında dikili bu anıt taksimin simgesi ve buluşma noktası…

Taksim’deki Tramvay, yürüyüş yolunda binip nostaljik bir yolculuk yapmak isterseniz kullanabilirsiniz:)

Galatasaray Lisesi, İstanbul’un gözde liselerinden biri olup 500 tam puanla öğrenci almaktadır….ne alaka ise yazdım işte…herkesin okumak isteyipde uzaktan bakacağı biir lise olduğundan olsa gerek…

Taksim İstiklal Caddesinden Bir Görüntü…kalabalığı eksilmeyen haliyle..

Taksim Görüntüleri

İstanbul’daki önde gelen Katolik kiliselerinden biri olan Saint Antoine Kilisesi, Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi üzerindedir.

San Antuan Kilisesinin İçi…

Taksimdeki Kiliselerden bir tanesi…

Taksim Nostaljik Tramvay, karlı bir kış günü oldukça hoş görünüyor…

3 katlı bina geniş bir alan üzerine yayılmıştır..  Malzemesi taş olduğundan yapının ön yüzünde gösterişli bir cephe mimarisi hakimdir. Beyoğlu’nun en süslü binalarından bir tanesidir..

Beyoğlu’nun Delisi…

Aya Trida Kilisesi

Aya Triada Kilisesi Taksim-Beyoğlu- İstanbul

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git