Medeniyetler Şehri Diyarbakır

DİYARBAKIR

Medeniyetler şehri Diyarbakır tarım vr hayvancılıkta gelişmekte olan bir şehiridi.Diyarbakır da yazları gündüz sıcak ve kurak iken, akşamları kar yağışlı geçer.Diyarbakır sevecen,sıcakkanlı,misafirperver  insalıklarıyla ünlüdür.Bazı siyasetçiler Diyarbakır da kötü bahsetseler bile Diyarbakır hem şehri olarak hem de insanlık olarak çok güzel bir memlekettir.

DİYARBAKIR İNSANLARI

Genelde Kürtçe konuşulur burada ama tabi Türkçe de konuşulur.Türkçesi ise şivelidir.Mesela ”ne yapıyorsun ”yerine” napisen” derler.Konuşmalaı çok tatlıdır.Diyarbakır insanları sıcakkanlı misafirperverlerdir.Diyabakırda cinsiyet ayrımı yapılmaz. Kadınları erkeklere gibi mertlerdir. Sırf çocuklarını okutmak için onlar da ticarette katılıyorlar. Diyarbakır insabları İstanbul ve İzmir gibi değiller içlerinden gelerek hareket ederler. İstabul ve İzmirliler kötü değiller ama sırf güzel görünmek için bazıları kalbini kırabiliyorlar oysa ki Diyarbakırlılar kimseyi kırmamak için kendilerini üzüyorlar.Onlar için bir gülümseme her şeye bedeldir.

diyarbakır

GEZİLECEK TARİHİ YERLER

Diyarbakır etrafı sularla çevrili 10 kapılı tarihi bir şehirdir. Urların herbr karesi bir burcu ifade eder.Bu özelliği onu tarih ve turistlik bakımından daha bir zengin şehir haline getirmektedir.Kapılarından en önemli olanı Mardin kapsıdır çünkü adına türkü bile yazılmıştır.Başka bir turistlik yer olan Hasan Paşa Han Diyarbakırın en gözde yerlerindendir.Kapısından girince Türkiyenin turistlik başkentinden bile daha görkemli ve göz alıcı bir yerdir. Hasan Paşa Han ı yerli halka ve turistlere görsel bir şölen sunmaktadır. Şimdiise başka bir tarihi  güzellikte olan Sümüklü Han ismi yuaf olsa bile güzelliği bakımından diziler bile konu olmuştur.Sümüklü Han ne ararsanız var istediğiniz herşeyi Sümüklü Han da bulabilirsiniz.Bu özelliği turistleri kendine doğru çeker .Diyarbakır  ın bir başak tarihi güzelliğinde Gazi Köşktür.Gazi Köşk Atatürk ün Diyarbakır a geldiği zaman kaldığı yerdir.Bu gün turizme açılmıştır.Bu Köşk sabahları çevresinde rengarenk ışık ve bahçesindeki çiçek ve böcekle tam bir görsel şölen gibiydi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

GEZİLECEK YERLERİ

Buranınçarşısı gibi Diyarbakırdaki çarşısında ise ofistir. Ofis çeşitli markalara bulabilirsiniz.Burada gezilecek yerler çok var bunlar şunlardır;

  • Dört Ayaklı Kule
  • 10 Gözlü Köprü
  • Göletli Park
  • Nevroz Parkı
  • Yeraltı Çarşısı
  • Balıkçılar Başı
  • Şeytan Pazarı
  • Ulu Camii

diyarbakır merkez

 DİYARBAKIR YEMEKLERİ

Diyarbakır yemek tarifleri çok meşhurdur.İsimler tuhaf olsa bile tatları ve lezzetleri bir hayli harikadır.Diyarbakır yemekleri; içli köfte(kütülük),otlu ekmek,tandır,babur kebap,kelle paça,meftune,hupık,ve nohutlu yemekleri, güveç tarifi ,helede sabahları  o güzel mi güzel ciğer yemekleri ve kebabı mis kokulu ve mübarek ekmeğidir.Çarşıya Şevvati (çarşı yandı)helede o güzel künefesi ve un helvası midelere ziyafetverir.Meyvesi olarak Karpuz .Karpuzun anayurdu Diyarbakır dır.Hatta karpuzun heykeli bile vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git